Polskie Radio Dzieciom

Noworoczne postanowienia mają sens, ale...

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 07:00
Wyznaczanie sobie zbyt dużej ilości celów na nowy rok jak wiadomo nie ma większego sensu. Stracimy czas na obmyślenie strategii, początkową realizację celów, ale z czasem także na frustrację, że nie udało nam się wszystkiego osiągnąć. Specjaliści radzą aby wyznaczać sobie na początek niewielkie zadania i pracować nad utrzymaniem ich realizacji. Jak wiadomo ważna jest też nie tylko ilość, ale także jakość noworocznych postanowień. Co zatem wybrać: naukę języków, a może więcej czasu dla bliskich? Rzucenie palenia, a może mniej telewizji?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Na szczycie listy najpopularniejszych postanowień pojawiają się niezmienne takie klasyki jak: poprawa kondycji fizycznej, zgromadzenie więcej zer na koncie i stosowanie zdrowej diety.

I tak już po Nowym Roku siłownie i kluby fitness szturmowane są tymi, którzy chcą w nowym roku wyglądać bardziej fit, firmy od pudełkowej diety nie nadążają z zamówieniami, a z zarobkami… to już trochę inna historia.

Tymczasem badanie Forbes Health/One Poll z 2022 r. wykazało, że postanowień noworocznych trzymamy się średnio przez 3,74 miesiąca.

Średnio, bo niepowodzeń w postanowieniach noworocznych jest tak dużo, że istnieje wiele (nieoficjalnych) dat je upamiętniających. I tak już 17 stycznia wyznaczono jako "Dzień porzucenia postanowień noworocznych". Natomiast drugi piątek stycznia jako "Dzień rezygnacji". Ci którzy opierają jednak swoje życie na kalendarzu mogą jeszcze poczekać do 1 czerwca, który nieoficjalnie nazywany jest "dniem ponownego podjęcia postanowień noworocznych". Bo czy naprawdę potrzebujemy noworocznych fajerwerków, żeby odpalić w sobie zapał do zmiany siebie lub swoich przyzwyczajeń?

To nieprawda, że w „pewnym wieku” za późno na zmianę. Skoro jesteśmy osobami rozumnymi i mamy wolną wolę, to nic nie powinno nam stać na przeszkodzie, aby pracować nad sobą. Każdego dnia możemy spróbować zacząć coś w sobie zmieniać i najlepiej nie czekać z tym do kolejnego Nowego Roku, czy nawet poniedziałku.

Tymczasem styczeń to dobry moment na podsumowanie osiągnięć minionego roku. Bez analizy zeszłorocznych celów, nie powinniśmy tworzyć nowych. Jak zauważyła dr Ewa Jarczewska-Gerc - psycholog z Uniwerystetu SWPS, warto pamiętać, że część postanowień to są marzenia, np wygrana w loterii lub poznanie swojej drugiej połówki. - Nie zawsze mamy bezpośredni wpływ na to czy nam się to uda. Możemy jednak pomagać losowi, choć bez gwarancji sukcesu. Większość noworocznych postanowień należy do gatunku sprawnościowych, które znacznie zależą od naszych działań. Ale każdy z nas lubi szukać wymówek i dlatego nie jest to takie proste - powiedziała ekspertka.

A o tym jakie funkcje pełni motywacja w kwestii wypełniania noworocznych postanowień, jak skutecznie realizować zamierzone cele i co może być dobrym pomysłem na podjęcie zmian w swoim życiu? Można o tym posłuchać w nagraniu audycji:


Posłuchaj
57:26 [DAB]Dzieciom (PCM) 1 styczeń 2025 21_00_41.mp3 Czy świąteczne postanowienia mają sens i czy nie tworzą dodatkowej i niepotrzebnej presji?

Warto zajrzeć również do naszych archiwalnych audycji o noworocznych postanowieniach

Marta Kawalec

 

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. 

    Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

    Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


    Zobacz także
    Czytaj także

    Merkurja: "To nie matematyka, ale astrologia była dawniej królową nauk"

    Ostatnia aktualizacja: 06.12.2024 11:52
    - Kiedy rozpocząć wojnę, kiedy ją zakończyć, kiedy wstąpić na tron i kiedy ma się urodzić ten, który potem przejmie koronę? - to wszystkie pytania, jakie na królewskim dworze kierowano do astrologa, a jego funkcja bardzo różniła się od tej jaką ma dziś - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom astrolog Merkurja, czyli Anna Grzywaczewska Ciuciura, która była gościem "Strefy Rodzica".
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Postanowienia noworoczne, czy ich realizacja może być kwestią przypadku?

    Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 08:32
    - Osobiście cały rok stawiam sobie cele i zamierzenia, a potem je realizuję, natomiast uważam, że każdy moment w życiu jest dobry, aby się zmieniać. Wielu ludzi uważa jednak, że są takie symboliczne momenty na podjęcie jakiś decyzji i wydaje się, że wtedy jest łatwiej powiedziała w "Strefie Rodzica" dr Ewa Jarczewska-Gerc - psycholog z Uniwerystetu SWPS.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Lifehacki Magdy Kordaszewskiej, ekspertki ds. zabawek

    Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 19:00
    - Dziecko przestaje płakać, kiedy standard jego obsługi jest na wysokim poziomie - powiedziała Magda Kordaszewska, ekspert ds. zabawek, która w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała o swoich macierzyńskich przygodach i początkach swojej pracy w portalu parentingowym.
    rozwiń zwiń