Polskie Radio Dzieciom

Historia opowiedziana przez sztukę muzealną

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 10:00
Muzea to miejsca pełne tajemnic, sekretów i wspaniałych artefaktów. Są kopalnią wiedzy w poznawaniu przeszłości. To właśnie zbiory muzealne pozwalają przyjrzeć się z bliska długiej drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Audio
  • Posłuchaj rozmowy o polskich muzeach, które pomagają poznać historie naszego kraju. (Dawno, dawno temu/Polskie Radio Dzieciom).
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

- Postać Józefa Piłsudskiego i data 11 listopada 1918 roku to dla nas punkt wyjścia do przyjrzenia się różnym aspektom drogi do niepodległości – powiedziała Dominika Mroczkowska-Rusiniak z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków, gość Polskiego Radia Dzieciom. - Tych działań niepodległościowych poszukujemy w obiektach muzealnych, w działaniach artystów, w życiorysach polityczek i działaczek społecznych. Przypominamy też bardzo ważną, a często niedocenianą rolę kobiet w historii Polski, która rzadko gości na kartach podręczników – dodała Dominika Mroczkowska-Rusiniak.

Ważną częścią funkcjonowania MIMOZ jest portal o tematyce historycznej historiaposzukaj, skierowany do uczniów. Na jego stronach młodzi miłośnicy historii mogą czerpać wiedzę szerszą niż tę, którą zawierają podręczniki szkolne. - Pokazuje, że na historię naszego kraju składają się nie tylko daty i bitwy, politycy i dowódcy, lecz także  architektura, sztuka i film oraz życie codzienne toczące się w przeszłości – powiedziała gość Polskiego Radia Dzieciom. - Dowodem na ich istnienie są właśnie dzieła sztuki czyli obrazy i obiekty zgromadzone w Polskich muzeach. I tę właśnie historię chcemy w naszym portalu i w zbiorach muzealnych pokazać – wyjaśniła gość audycji „Dawno, dawno temu”. W tym roku świętujemy 100-lecie odzyskania Niepodległości. Jest to dla nas wyjątkowa okazja, aby poprzez eksponaty muzealne pokazać długą i niełatwą walkę o niepodległość – podsumowała Dominika Mroczkowska-Rusiniak z NIMOZ. 

- Polskimi muzeami i muzealnikami opiekuje się Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – powiedział Andrzej Zugaj – przedstawiciel tej instytucji. - Wspieramy muzea ponieważ to właśnie ich eksponaty pokazują nam, jak wyglądała przeszłość. Część zbiorów muzealnych to przedmioty codziennego użytku o wartości historycznej. Dzięki nim nasze przyszłe pokolenia będą wiedziały jak wyglądało dawne życie - podsumował Andrzej Zugaj.

Więcej w audycji Dawno, dawno temu.

Audycję prowadzi Marta Powałowska.

"Dawno, dawno temu" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą sobotę o 15.00.

 jo

Zobacz także