Polskie Radio Dzieciom

Osobowości związane z zaborem austriackim

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 16:45
Jan Matejko, Wincenty Witos, Maria Dulębianka czy Sabała. To tylko kilka z nazwisk, które z zaborem austriackim, czyli Galicją, kojarzą nam się bezsprzecznie.
Jan Matejko Autoportret
Jan Matejko "Autoportret"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Jaką rolę odegrały te wybitne osobowości w procesie pielęgnowania polskiej kultury, dbania o polskość i walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości?

books-3433401_1920 (1).jpg
Edukacja w zaborze austriackim

Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi wspólnie z naszym gościem, dr Sebastianem Adamkiewiczem z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Posłuchaj
00:31 [i] 1909 - _DDT_ 01 pop.mp3 19.09.2020 Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)

"Polska pod zaborami. Zabór austriacki" to cykl, który towarzyszy nam podczas tegorocznych rozważań na temat odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Galicja to potoczna nazwa ziem dawnej Rzeczypospolitej pod zaborem austriackim.

Audycję prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 19.09.2020

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

***

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!



Zobacz także
Czytaj także

Polska pod zaborami. Galicja, czyli historia w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 16:45
Galicja była ośrodkiem spisków patriotycznych, które doprowadziły do rewolucji krakowskiej i próby powstania narodowego w Galicji. Ale w miejscu tym kwitło także życie kulturalne, rozwijała się prasa i twórczość wielu artystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działalność niepodległościowa w zaborze austriackim

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 16:45
Czy w zaborze austriackim możliwe były jakiekolwiek działania patriotyczne? Czy mieszkający tam Polacy nie zapomnieli o swojej Ojczyźnie? W jaki sposób można było wyrażać miłość do swojego kraju, a za co groziły kary?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura polska pod zaborem austriackim

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 16:45
Kraków stał się ważnym ośrodkiem wychowawczym i miejscem spotkań wybitnych intelektualistów i ludzi kultury. Studia dawały nie tylko rozwój intelektualny i naukowy, ale także kulturalny młodego człowieka - to tutaj wielu młodych studentów po raz pierwszy zetknęło się z kulturą polską.
rozwiń zwiń