Polskie Radio Dzieciom

Perły polskiej animacji w podczas Bajkowego Dnia Dziecka

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 09:00
Historia polskiej animacji sięga czasów powojennych. Polskie Radio Dzieciom, w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem", przypomina o najpiękniejszych i najstarszych bajkach animowanych, które będzie można zobaczyć podczas Bajkowego Dnia Dziecka. 
Audio
  • O najstarszych filmach animowanych Katarzyna Waletko z Filmoteki Narodowej. (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)
  • Bajkowy Dzień Dziecka widziany oczami dzieci i ich rodziców, a także rozmowa z Lidią Drechny-Czartoryską z Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
Lew i Królik - bohaterowie audycji Podwieczorek z Filipem i Leopoldem w Polskim Radiu Dzieciom
Lew i Królik - bohaterowie audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu DzieciomFoto: Anna Blu Iwanowska

 - Miś Uszatek, jedna z najsłynniejszych postaci filmu lalkowego, początkowo wyglądał zupełnie inaczej. Nie miał klapniętego uszka, nie nosił piżamy i potrafił mówić - powiedziała Katarzyna Waletko z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, gość Polskiego Radia Dzieciom. 

- Początki polskiej animacji sięgają czasów powojennych. Za pierwszą animację uznaje się film lalkowy "Za króla Krakusa", który powstał w 1947 roku i opowiadał o grasującym po Wawelu smoku. Nad filmem pracowano w domu reżysera, gdzie ekipę filmową stanowili domownicy - wyjaśniła gość ”Podwieczorku z Filipem i Leopoldem”. - Film ten zachował się do dziś i w odświeżonej przez Filmotekę Narodową wersji, będzie można go obejrzeć na ekranach kilkudziesięciu kin studyjnych i lokalnych podczas Bajkowego Dnia Dziecka - zapewniła Katarzyna Waletko.

Katarzyna Waletko z Filmoteki Narodowej w studiu Polskiego Radia Dzieciom Katarzyna Waletko z Filmoteki Narodowej w studiu Polskiego Radia Dzieciom

Misternie odrestaurowane retro animacje tj. "Dwa Michały", "Psotny kotek" czy "Przygody Gapiszona", pozwolą dzieciom i dorosłym, przenieść się w przeszłość lat 50 i 60. - Te stare bajki były czarno-białe i nieme, zaś akcję ilustrowała muzyka eksperymentalna - dodała na zakończenie gość Polskiego Radia Dzieciom. 

Bajkowy Dzień Dziecka” potrwa 4 dni i rozpocznie się 31 maja. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym tego wydarzenia. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00. Audycję prowadzi Janusz Zadura.

Polskie Radio Dzieciom, to jedyny program radiowy w Polsce dla dzieci i o dzieciach.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Koncert urodzinowy Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 08:00
Muzyka, śpiew dzieci i specjalny tort urodzinowy, a także dźwięki zagrane na liściu i trawie, to tylko niektóre z atrakcji, które Polskie Radio Dzieciom przygotowało z okazji swoich trzecich urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie ślady pozostawiły dinozaury

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 12:00
rozwiń zwiń