Na Pikniku Naukowym odwiedzający mogli się spotkać z setkami naukowców i popularyzatorów nauki, którzy opowiadali o swojej pracy. Przez cały dzień przedstawiali eksperymenty, pokazywali swoje znaleziska, opowiadali o tym, co ich w nauce ciekawi.
Odwiedzający mogli np. sprawdzić, jak wyglądają nogi owadów i bakterii. Mogli zajrzeć do menu dla rozwielitek albo podjąć wyzwanie i wczuć się w emocje szympansów. Przekonali się też, że bańki mydlane można odbijać paletką do tenisa stołowego, a ciepło da się zobaczyć.
Można było też pomóc budować maszynę Goldberga i zbadać własną kondycję. Dzięki symulatorowi można było nawet wcielić się w dziecko w brzuchu mamy.
Goście pikniku dowiedzieli się również, czym bawiły się japońskie dzieci kilkaset lat temu, wzięli do rąk prawdziwe teatralne lalki i bawili się w listonosza z czasów Inków. Zasadzili własny las w słoiku i przyjrzeli się wynalazkom polskich konstruktorów, takim jak egzoszkielet, cyberryba i robopszczoła. Choć Piknik odbywał się w dzień, jego uczestnicy mogli popatrzeć wspólnie w gwiazdy i nauczyć się, jak obsługiwać teleskop.
22. Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK [ZDJĘCIA]
Podczas Pikniku zaprezentowały się również anteny Polskiego Radia. Swoje stanowiska miały: Radiowa Jedynka, Trójka oraz Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy, Informacyjna Agencja Radiowa, Portal Polskiego Radia, Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, a także Archiwum Polskiego Radia. Stanowiska Polskiego Radia będą położone w strefie B Stadionu Narodowego, pod jego koroną.
Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom profesora Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk oraz pracowników Polskiego Radia Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera (który od 2006 roku jest dyrektorem Centrum Nauki Kopernik).
Pierwszy Piknik Naukowy odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Wzięło w nim udział 17 warszawskich instytucji naukowych i dydaktycznych. Imprezę odwiedziło wówczas około trzech tysięcy osób, co środowisko naukowe uznało za duży sukces. W ostatnich latach Piknik Naukowy odwiedza ponad sto tysięcy ludzi. W sumie było ich około 2 milionów.
mr