Polskie Radio Dzieciom

Propozycje audycji na drugą niedzielę wakacji

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 19:00
W niedzielnych audycjach przygotowanych z myślą o najmłodszych słuchaczach zapraszamy do wspólnego przygotowywania akwarium pełnego rybek. Po 14.00 jak w każdą niedzielę czekamy na telefony do studia z życzeniami i dedykacjami zaś po 21.00 w audycji o tematyce kulturalnej dla rodziców powiemy o literaturze dla nastolatków - jakie cechy powinna mieć. Zapraszamy!
Propozycje Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci i rodziców
Propozycje Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci i rodzicówFoto: Polskie Radio

9:00-10:00 "Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" - Wyruszamy na wyprawę otwartych oczu. Szukamy Bożych Skarbów po śladach: Anielskich z "Aniołem Stróżem", Mamusi z Nieba z "Małym Rycerzykiem Niepoklanej", wakacyjnych z Promyczkiem Dobra. Zaprasza: Małgosia Bartas Witan. 

10:00-11:00 "Dźwięk Dobry" - Dźwięki Lata z Radiem- o historii najbardziej znanej, wakacyjnej audycji Polskiego Radia opowie Sława Bieńczycka.  

11:00-12:00 "Źródełko" - Wędrówki ludowe po świecie. W programie: Mazurek - poznajemy tańce ludowe, Lira korbowa - poznajemy instrumenty ludowe, Wietnam - poznajemy muzykę ludową kraju. 

12:00-13:00 "Zwierzyniec" - Zakładamy akwarium. Co powinniśmy wiedzieć: dobór zbiornika, dobór ryb, karmienie, zabawy. Aquascaping - czyli architektura krajobrazu podwodnego świata. Jak stworzyć akwarium, które wygląda jak obraz? 

14:00-15:00 "Dziecięcy koncert życzeń" - Audycja, podczas której dzieci mogą dzwonić z życzeniami dla bliskich i zamawiać utwory muzyczne. 

15:00-16:00 "Zapraszamy do stołu" - Kolejna odsłona naszych kulinarnych podroży. W te wakacje kontynuujemy podróż po Europie. Dziś zapraszamy do Belgii. Gość: Iwona Maculewicz, Polka mieszkająca w Belgii. 

16:00-17:00 "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Łowcy wybiorą się do lasu. Rozmowa z panem Stefanem Traczykiem, nadleśniczym Nadleśnictwa Jabłonna. 

17:00-18:00 "Kulturoteka" - Truchlin to tajemnicza dzielnica Pragi, gdzie czas zatrzymał się sto lat temu. Nikt nie wie, dlaczego nie działa tam elektryczność: nie świecą lampy, nie jeżdżą tramwaje, nie gra radio, a telefon nie łapie zasięgu. Pewnego dnia złowieszcza ciemność Truchlina zaczyna rozlewać się na dalsze ulice i osiedla, wkrótce może objąć całą stolicę Czech. Szczypta grozy, detektywistyczne zacięcie autora i podkreślające pełną napięcia atmosferę czarno-białe ilustracje to tylko niektóre z zalet powieści, która szybko uzyskała w Czechach status bestsellera. Książka otrzymała nominacje do najważniejszych nagród literackich (Magnesia Litera, Zlatá Stuha) i znalazła się na liście Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek. Rozmowa o niezwykłej książce czeskiego autora Vojtěcha Matocha. Rozmowa z Anną Radwan Żbikowską, tłumaczką na język polski książki Truchlin Vojtecha Matochy 

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy"  - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić. 

21:00-22:00 "Kulturalna strefa" - Literatura dla nastolatków. Jakie cechy powinna mieć. Gość: Joanna Jagiełło, autorka książek dla młodzieży​.

 

jo

 

Zobacz więcej na temat: edukacja #zostańwdomu
Zobacz także
Czytaj także

Lekcja języka angielskiego. Jaka jest dzisiaj pogoda?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 23:00
Porozmawiajmy o pogodzie! Jest pochmurno, słonecznie, gorąco czy może zimno? Pogoda potrafi zmienić się z dnia na dzień!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mali strażnicy dzikiego królestwa". Wyprawa 128. Na tropie dzikiej wody

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 18:11
W Słonecznie Dzikim Ogrodzie w końcu zrobiło się pogodnie. Życiodajna woda nasączyła ziemię i wypełniła zbiorniki. Taką mokrą aurę uwielbiają płazy - w tym salamandry z Gorczańskiego Parku Narodowego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto chodzić z dziećmi do lasu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 23:55
Spacer po lesie, wśród drzew, zanurzenie się w szczególną leśną atmosferę i wdychanie ożywczego zapachu to znakomity sposób na wypoczynek, okazja do głębokiego relaksu i bardzo zdrowa dla naszego organizmu aktywność. Może to być także doskonała zabawa i fascynująca przygoda dla całej rodziny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawisza Czarny z Grabowa

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 19:22
Zawisza Czarny z Garbowa, to żyjący w XV wieku polski rycerz, uczestnik bitwy pod Grunwaldem i delegat na sobór w Konstancji, gdzie miano rozsądzić spór polsko–krzyżacki. Zręczny dyplomata, doskonały wojownik. I choć w młodości groziła mu ekskomunika za występki przeciwko biskupowi, nie spłacał długów w terminie, stawał z orężem przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, to już dla sobie współczesnych stał się symbolem wszelkich cnót i bohaterem narodowym.
rozwiń zwiń