Polskie Radio Dzieciom

Dzień optymisty i leśny spacer w piątkowych audycjach Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 19:00
Jak ważną rolę odgrywa optymizm i to nie tylko na morzu? Kto najgłośniej śpiewa w lesie w sierpniu? Jakie nowe zwroty poznamy w wakacyjnym wydaniu lekcji języka hiszpańskiego? Zapraszamy do słuchania Polskiego Radia Dzieciom. Dorosłym słuchaczom polecamy szczególnie "Strefę rodzica" po 21.00 w której powiemy o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o sprawach duchowych. 
Zapraszamy do słuchania Polskiego Radia Dzieciom
Zapraszamy do słuchania Polskiego Radia DzieciomFoto: Glow Images / East News

8:00 "Poranek" - Wybierzemy się dziś na wakacyjny leśny spacer. W lesie o tej porze roku wiele się dzieje. Ptaki odchowały już swoje potomstwo, ale ich gwar nie cichnie. Sprawdzimy kto najgłośniej śpiewa w lesie w sierpniu, spróbujemy rozpoznać gatunki leśnych drzew a jak będziemy uważni może uda się dostrzec jakieś leśne zwierzęta. Zaprasza Justyna Majchrzak.

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Szanty, czyli wybieramy się na bałtycką plażę. 

11:00 "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - O tym, jak pewien wysoki pal stał się stołówką dla smoka Adasia. Miodowe przekąski w Nidzicy. 

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka Hansa Christiana Andersena "Nowe szaty króla". 

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. "O stołygowskim bobie". 

15:00-17:00 "Popołudnik" - Co w rurach dudni, a co piszczy? Jak wyglądały rury w starożytności? Czy ktoś je produkuje w fabryce, a może wydobywa się je spod ziemi? 

17:15 "Rodzina pod żaglami" - Dzisiaj jest dzień optymisty. To prawie jak dzień żeglarza. Nawet ciężka burza nigdy nie może zgasić optymizmu dobrego żeglarza. Ale na morzu bywa czasem bardzo trudno. Dzisiaj opowiemy o tym, jak ważną rolę odgrywa optymizm i to nie tylko na morzu.

19:10 "Książka do poduszki" - kolejny fragment książki "Papiernik czyli skąd się biorą opowieści" Rocha Urbaniaka. Papiernik. Kim jest? Czym się zajmuje? Nie macie pojęcia, jak ważne są te pytania. Bo jak myślicie, skąd się biorą opowieści? Same do nas przychodzą? Albo do tych, którzy przekazują je innym w książkach i przy ogniskach? Myślicie, że nagle pojawiają się ni stąd, ni zowąd i pozwalają się oswoić? A skąd! Opowieści są sprytne i nie tak łatwo je złapać. A co dopiero nakłonić do tego, żeby pozwoliły się opowiedzieć. A żeby złapać opowieść, której jeszcze nikt nigdy nie słyszał do tego potrzeba fachowca. Do tego potrzeba Papiernika. Czyta Beata Piechowska-Olszewska. 

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - O duchowości dzieci. Jak rozmawiać z dzieckiem o sprawach duchowych, jak wyczulać je i tłumaczyć świat/światy poza tym oczywistym. Jak rozmawiać z dzieckiem o wartościach, o religii i o sprawach ponad codziennych. Gość: Joanna Bylinka -  psycholog, specjalizująca się w rozwoju człowieka (zarówno dzieci, jak i dorosłych).​

***

Przypomnijmy, że każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! Dostępna w Internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom.

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja #zostańwdomu
Zobacz także
Czytaj także

Rozkochać dziecko w języku polskim - tak! Ale jak?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 11:00
Rodzice często powtarzają dzieciom "odłóż telefon, weź książkę"! Ale czy to działa? Nie! Efekt bywa wręcz odwrotny od zamierzonego. Książka staje się w tym przypadku w oczach dziecka wrogiem tego, czym aktualnie jest zachwycone. A przecież książka nie jest wrogiem smartfona i ma swoje miejsce w życiu dziecka, podobnie jak swoje miejsce ma smartfon i inne nowe technologie. Jak rozkochać dziecko w książce i sprawić by stało się ciekawym świata molem książkowym?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Które ptaki szykują się już do odlotów? Lew i królik w rozmowie z przyrodnikiem

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 21:50
Choć czujemy jeszcze, że jest gorąco jak w lecie, w przyrodzie coś już chyli się ku jesieni. Brzozy jako jedne z pierwszych powoli zaczęły ubierać się w złotą szatę. Ptaki już powoli wyczuwają, że nadchodzi wielka zmiana, że zmieni się pora roku i za chwilę rozpocznie czas wędrówki do ciepłych krajów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język niemiecki. Lekcja 45. Latarnia morska

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 16:50
Dzięki sygnalizacji świetlnej latarnie morskie komunikują się ze statkami. Ale "rozmów" na odległość jest znacznie więcej. Najlepiej spytajcie się niemieckich górali, jak oni ze sobą rozmawiają.  
rozwiń zwiń