Polskie Radio Dzieciom

Mały Uniwersytet Muzyczny "Dźwiękowa huśtawka"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 08:00
Mały Uniwersytet Muzyczny to poranki muzyczne dla dzieci i rodziców wypełnione dźwiękami, rytmem, muzycznym alfabetem i dobrą zabawą! W spotkaniach Małego Uniwersytetu Muzycznego nauka przenika się z zabawą. Formy edukacyjne są przystępne dla dzieci w różnym wieku (grupa docelowa – dzieci w wieku od 6 do 10 lat), atrakcyjne w przekazie, a jednocześnie zachowujące wysoki poziom artystyczny i metodyczny. Spotkania łączą ze sobą zawodowych muzyków oraz słuchaczy – dzieci i dorosłych, tworząc unikatową formułę edukacji muzycznej. Minione spotkanie odbyło się 24 kwietnia.
Mały Uniwersytet Muzyczny
Mały Uniwersytet MuzycznyFoto: mat. pras.

W górę i w dół, wysoko i nisko! Podczas spotkania Małego Uniwersytetu Muzycznego wsiedliśmy na prawdziwą dźwiekową huśtawkę. Pomogły nam w tym prowadząca spotkanie Kamila Lewicka i pianistka Khrystyna Bulyhina oraz gość specjalny z największym instrumentem smuczkowym - kontrabasem.

Bilety na poranki muzyczne dla dzieci i rodziców można zdobyć m.in. słuchając audycji Polskiego Radia Dzieciom. W wybranych audycja rozdajemy bilety na to wydarzenie.

"Klaskanie jest w planie" w Małym Uniwersytecie Muzycznym już 27 marca "Klaskanie jest w planie" w Małym Uniwersytecie Muzycznym już 27 marca

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina jest najstarszą i największą polską uczelnią muzyczną, stale poszerzającą współpracę z największymi ośrodkami muzycznymi w Polsce i na świecie. Uniwersytet jest również ośrodkiem bogatego życia koncertowego, które wynika zarówno z kształcenia studentów, jak i z działalności artystyczno-naukowej pedagogów. Celem działalności koncertowej Uczelni jest popularyzacja dorobku artystycznego UMFC, ale także upowszechnianie muzyki wśród licznie przybywających do nas słuchaczy, nie tylko mieszkańców Warszawy. 

W 2020 w UM rozpoczął się nowy projekt, zapraszający do murów uczelni najmłodszych słuchaczy. Mały Uniwersytet Muzyczny to cykl spotkań, skoncentrowany na umuzykalnianiu i edukacji kulturalnej, skierowany do dzieci w wieku 6-10 lat i ich rodziców. Przekaz dostępny jest także dla dzieci w wieku 4-6 i 10-12 lat.

Wyjątkową wartością tych muzycznych spotkań jest całkowicie autorska formuła. Scenariusz pojedynczego wydarzenia oraz zawarte w nim piosenki, zabawy i ćwiczenia pisane są specjalnie na potrzeby każdego spotkania. Również zapraszani goście, dobór instrumentów i treści przekazywane dzieciom są tak przemyślane, aby tworzyły spójną całość w ramach jednego wydarzenia oraz były spójnym procesem edukacyjnym w całym rocznym cyklu. 

Każde ze spotkań muzycznych Małego Uniwersytetu Muzycznego, trwające ok. 50 minut, jest odrębnym wydarzeniem, składającym się z 6 elementów, wspólnie tworzących wyjątkową jakość artystyczną, edukacyjną i wychowawczą:

  • Autorska piosenka napisana specjalnie na każde spotkanie, dostosowana do tematyki spotkania, wieku i umiejętności dzieci.
  • Występ muzyka solisty lub zespołu muzycznego. Prezentacja instrumentu.
  • Wprowadzenia podstawowych wiadomości i pojęć muzycznych.
  • Zabawy muzyczne z elementami improwizacji, utrwalające temat koncertu.
  • Praca plastyczna wykonana przez dzieci, inspirowana tematem spotkania.
  • Nauka zachowania na sali koncertowej, przyswojenie licznych kwestii wychowawczo-rozwojowych, kształtujących umiejętności społeczne.

Oprócz instrumentów muzycznych podczas wydarzenia wykorzystywane są rekwizyty, gadżety, zabawki i wydrukowane obrazy. Przekaz prowadzony jest bez użycia projekcji filmowych czy prezentacji na ekranie – skoncentrowany jest na fizycznie obecnych podczas spotkań dźwiękach, osobach i przedmiotach.

Do współpracy nad tworzeniem scenariuszy oraz do prowadzenia spotkań została zaproszona Kamila Lewicka, pedagog z dużym doświadczeniem, muzyk, wokalistka, coach i mentor.

Kamila Lewicka przez 11 lat z sukcesem prowadziła Społeczną Szkołę Muzyczną I stopnia im. W. Lutosławskiego na Bielanach. Jest prezesem Fundacji "Przestrzeń dla muzyki" oraz właścicielką firmy Marka Optymalna, w ramach której tworzy projekty rozwojowo-muzyczne dla dzieci i dorosłych, m.in. Akademię Odwagi. W jej działaniach przenika się nauka i zabawa. Tworzy formy edukacyjne przystępne dla dzieci w różnym wieku, atrakcyjne w przekazie, a jednocześnie zachowujące wysoki poziom artystyczny i metodyczny.

W ramach projektu Mały Uniwersytet Muzyczny, Kamila Lewicka łącząc ze sobą zawodowych muzyków oraz słuchaczy – dzieci i dorosłych, tworzy unikatową formułę edukacji muzycznej.

Założenia realizacji cyklu

Miejsce: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 2, Warszawa – Sala im. K. Szymanowskiego (122 miejsca)

Czas: 8 spotkań w okresie październik 2021 – maj 2022, ostatnia lub przedostatnia niedziela miesiąca

Realizacja: spotkanie o długości 50 minut; moderator i autor scenariusza: Kamila Lewicka; udział muzyka/muzyków z instrumentami, wykorzystanie rekwizytów, obrazów, dźwięków, interakcje z uczestnikami

Grupa docelowa: dzieci 6-10 lat z rodzicami/opiekunami, ew. także dzieci 4-6 i 10-12 lat z rodzicami/opiekunami

Plan spotkań MAŁY UNIWERSYTET MUZYCZNY w sezonie 2021/2022

Październik
24.10.2021 r.
Co lubi muzyka?

Listopad 21.11.2021 r.
Muzyczni sąsiedzi

Grudzień 19.12.2021 r.
Rytmiczne zgadywanki - zobacz fotorelację!

Styczeń 23.01.2022 r.
Na tropie całej nuty

Luty 27.02.2022 r.

Humorzaste melodie

Marzec 27.03.2022 r.
Klaskanie jest w planie

Kwiecień 24.04.2022 r.
Dźwiękowa huśtawka

Maj 29.05.2022 r.
Jak makiem zasiał.

Więcej informacji: chopin.edu.pl

Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem medialnym Uniwersytet Małego Muzyka.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

XVIII Europejski Integracyjny Festiwal Piosenki Dziecięcej "INTERMUZA"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 09:17
Zakończył się XVIII Europejski Integracyjny Festiwal Piosenki Dziecięcej "INTERMUZA Sosnowiec 2021" pod dyrekcją artystyczną Jacka Cygana. W sobotę 2 października odbyły się przesłuchania z udziałem osób wytypowanych na podstawie I etapu. Festiwal zakończył koncert finałowy z udziałem laureatów tegorocznego festiwalu oraz gwiazda wieczoru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesny bajarz polski

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 12:35
Współczesny bajarz polski to zbiór tradycyjnych polskich legend i baśni. Brzmi mało zajmująco? No właśnie. A przecież opowieści ludowe są wszystkim poza nudą. Straszą w nich diabły, strzygi i demony. Piękne księżniczki bywają podstępne, bracia niegodziwi, a czarnoksiężników przerastają ich skromni uczniowie. Zamysłem przy tworzeniu tego zbioru było, aby młodzi czytelnicy poznali tradycyjne polskie opowieści, nie tylko dlatego, że trzeba, że to lektura obowiązkowa, ale dlatego, że to naprawdę wspaniałe historie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jest tam kto? Kosmos i kosmici

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 13:00
Uniwersytet Młodego Badacza to projekt, który powstał z myślą o dzieciach w wieku 7-11 lat i ich rodzicach. Gromadzi on wykładowców akademickich, których łączy pasja dzielenia się wiedzą z innymi – niezależnie od wieku. Celem tego projektu jest wsparcie samorozwoju i talentów Młodych Badaczy. Najbliższe spotkanie Czy jest tam kto? Kosmos i kosmici odbył się 14 maja. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym cykl wydarzeń Uniwersytetu Młodego Badacza.
rozwiń zwiń