Polskie Radio Dzieciom

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?
Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie? Foto: Shutterstock

Podczas oglądania bajek u dziecka wydzielają się endorfiny. Pojawiają się także fale alfa, które działają w sposób rozluźniający. Gdy przyjemność zostaje dziecku odebrana, pojawia się złość. Przed włączeniem bajki należy więc ustalić z dzieckiem kilka zasad, m.in. czas oglądania.

Zarówno treść, jak i czas oglądania bajek powinny być uzależnione od wieku dziecka. Dzieci w wieku od trzeciego do szóstego roku życia nie powinny oglądać bajek dłużej niż przez dwadzieścia minut przy jednym podejściu. Wszystko przez to, że tyle wynosi maksymalny czas, w którym pozostaną skupione. 

Posłuchaj
59:09 2022_01_26 21_00_09_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Warto towarzyszyć dziecku w oglądaniu bajek. Rodzic może wówczas na bieżąco tłumaczyć mu to, co dzieje się na ekranie i przekładać to na rzeczywistość. Być może u dziecka pojawi się potrzeba rozmowy na temat obejrzanych treści i zechce ono podzielić się własnymi spostrzeżeniami. 

Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z wyłączeniem bajki, powinno się przestrzegać kilku zasad. Pamiętajmy, że bajki nie powinny stanowić kary lub nagrody. Nie możemy traktować ich także jako narzędzie do uspokajania dziecka. Nie należy również uczyć dzieci oglądania w czasie jedzenia. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska
Gość: Marlena Bronhard-Puchała – psycholożka dziecięca, pedagożka
Data emisji: 26.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Strefa rodzica". Wychowanie dziecka w pojedynkę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:41
Wychowywanie dzieci w pojedynkę stawia przed rodzicem wiele dodatkowych wyzwań m.in. ze względu na to, że za organizację ich czasu, wakacji i opiekę nad nimi odpowiedzialna jest jedna osoba. Przychodzą jednak takie momenty, jak np. trwająca obecnie pandemia, kiedy zadanie to jest jeszcze trudniejsze. Dlatego też dobrze jest mieć wsparcie osób najbliższych, o czym w "Strefie Rodzica" opowiedział Błażej Kukla, tata samotnie wychowujący dwie córeczki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrozumieć małe dziecko - tak! Ale jak?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:34
Czasami zachowanie kilkulatków jest dla nas niezrozumiałe. W lepszym poznaniu ich natury może pomóc książka "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko". Opracowana została na podstawie badań naukowych dotyczących dojrzewania dzieci oraz opowiada o rozwoju człowieka. W związku z tym, mimo że treść książki dotyczy małych dzieci, niektóre informacje w niej zawarte odnoszą się także do ogółu ludzi. Jedną z nich mogą być potrzeby, które do końca życia są takie same, ale sposób ich zaspokajania zmienia się na przestrzeni lat. O tym, jak zrozumieć dziecko opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Joanna Bylinka, psycholożka oraz Dyrektor Regionalny The Neufeld Institute Poland.
rozwiń zwiń