Polskie Radio Dzieciom

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. Gdynia 15-17 lipca

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 17:31
Wakacje od zawsze kojarzyły się z beztroską, a jednak wpływały na całe nasze życie. To podczas wakacji u babci, spotkań na trzepaku lub wolno upływających popołudni nad rzeką nawiązywały się prawdziwe przyjaźnie, rodziły się najwspanialsze pomysły. W cieniu drzewa odkrywaliśmy prawdziwy czar książek, których czytanie nie miało nic wspólnego z jakimkolwiek przymusem, presją czasu lub ocen. Książka była niczym dobry przyjaciel, z którym można było spędzać czas tak, jak się chciało i wtedy, gdy była na to prawdziwa ochota. A w końcu, co w przyjaźni szczególnie ważne, można było wybrać ją, kierując się tym, co mówiło serce.
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej  Ojce i Dziatki. Gdynia 15-17 lipca
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. Gdynia 15-17 lipcaFoto: mat. pras.

Jeśli powyższy opis wywołuje na Waszych twarzach delikatny, tęskny uśmiech, zapraszamy do śledzenia programów wakacyjnych edycji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.

Już 16 lipca w Gdyni rozpoczyna się wakacyjna przygoda. Inspiracją do niej są oczywiście znakomite książki, a w przygotowaniu atrakcji oraz w samych wydarzeniach wezmą udział autorzy i ilustratorzy, ale wszystko rozpocznie się w miejscu szczególnym - na Okręcie Muzeum ORP Błyskawica!

Tym razem legendarny niszczyciel, najprawdziwszy okręt bojowy, będzie miejscem czytania, a jedyna walka jaka będzie miała miejsce, to ta o przekonanie młodego człowieka, że książki mogą być równie fascynujące, jak nowe technologie, a czytanie wcale jeszcze nie odchodzi do lamusa. W tej niełatwej misji weźmie udział dowódca okrętu ORP Błyskawica, czytając fragmenty książek mówiących o prawdziwej odwadze!

Co dalej? 

  • Katarzyna Ryrych razem ze swoimi literackimi bohaterami: Tubą i Patefonem oraz młodymi czytelnikami, weźmie udział w detektywistycznej grze terenowej;
  • Kasia Huzar-Czub udowodni, że od muzyki do literatury jest zupełnie niedaleka droga, a „glissando” to nie odmiana gąsienicy. Pokaże też, że każdy kiedyś był dzieckiem (i to wcale nie najgrzeczniejszym) – nawet znani kompozytorzy;
  • Berenika Kołomycka zdradzi, jakie przygody czekają w lesie na przyjaciół – Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika. Co więcej, dzieci staną się autorami komiksu, a może też częścią historii;
  • Agnieszka Dąbrowska pokaże, czym się różni książka od ekranizacji, ale też przekona (tych nieprzekonanych), że czasami dzieci są już „za duże na bajki” i trzeba je potraktować serio;
  • Jacek Galiński spróbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zapominamy, jak to jest być dziesięciolatkiem;
  • Aleksandra Lisek stawi czoła strachom i wraz z dziećmi wyruszy na emocjonujące literackie poszukiwanie duchów….

To oczywiście nie koniec atrakcji…

W Gdyni zapowiedzieli się lekarze Ostrego Dyżuru Literackiego (przyjmują w księgarniach niezależnych), którzy będą diagnozować nietolerancje czytelnicze i zapisywać wakacyjne książki na recepty.

Odbędzie się pokaz animacji krótkometrażowych, wyselekcjonowanych przez Festiwal Filmów Dziecięcych KINOLUB, które pomagają przełamywać stereotypy.

Ponadto na uczestników czeka joga przed muszlą koncertową i wystawa prac dzieci „Gdyńscy milusińscy”. Na wernisażu zapowiedziała się Ośmiornica Zośka, będą też meduzy… i wielu innych znakomitych gości. Już teraz chyba nie musimy przekonywać, że nie może Was zabraknąć!

Wakacje to czas, kiedy można puścić wodze fantazji.

Jesteśmy pewni, że spotkania, warsztaty i pokazy festiwalowe Was do tego zainspirują.

Wydarzenia odbędą się we współpracy z Plenerem Literackim w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Okrętem Muzeum ORP Błyskawica, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Cafe Księgarnią Vademecum oraz fantastycznymi wydawcami książek dziecięcych, a są to: wydawnictwo Wilga, Egmont Polska, Debit, PWM, Helion, Mięta, Agora dla Dzieci.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

[Informacja prasowa]

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym festiwalu "Ojce i Dziatki".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz więcej na temat: patronat Polskiego Radia Dzieciom
Zobacz także