Polskie Radio Dzieciom

Kultura, sport, ciekawostki i wiele więcej. Weekend z PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 13:30
Na ten weekend Polskie Radio Dzieciom przygotowało wiele ciekawych audycji dla dzieci i rodziców, a w nich wydarzenia kulturalne, porady, wskazówki, ale także słuchowisko i rozmowy z gwiazdami. Włącz Polskie Radio Dzieciom i słuchaj przez całą dobę. Zapraszamy!
Polskiego Radia Dzieciom słuchać można przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz aplikację na smartfony
Polskiego Radia Dzieciom słuchać można przez odbiorniki cyfrowe DAB+, Internet oraz aplikację na smartfonyFoto: Schutterstock

 1.10. SOBOTA 

9:00-10:00 "Opowieści ludów świata"- Opowieści o ptakach w różnych kulturach. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

14:00-15:00 "Skarbonka" - Dziś pierwszy dzień października. A październik to miesiąc oszczędzania! Oszczędzać może każdy. Oszczędzać trzeba z głową. Kontynuując temat ewolucji pieniądza, przejdziemy dziś do pieniędzy elektronicznych, przelewów i wielkiego kryzysu. 

15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" – Elżbieta II – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z dynastii Windsorów od 6 lutego 1952 do 8 września 2022. Jej panowanie, które trwało 70 lat i 214 dni jest najdłuższym ze wszystkich brytyjskich monarchów i najdłuższą odnotowaną w historii kobietą głową państwa.
Gość: dr Sebastian Adamkiewicz, historyk. 

18:00-19:00 "Akademia muzyczna" - 1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki. Globalne święto muzyki zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta Yehudiego Menuhina. Dziś z tej okazji odbędzie się wiele ciekawych koncertów i wydarzeń muzycznych. Opowiemy co dzieje się w różnych miastach. 

2.10. NIEDZIELA 

10:00-11:00 "Dźwięk dobry" - Rowerowe dźwięki: o rowerowych dyscyplinach sportowych, czy rower jest dobry na jesień. Gość: Andrzej Grabowski z redakcji sportowej. 

11:00-12:00 "Źródełko" - Zapraszamy na spotkanie z tradycjami kaszubskimi. Tym razem jednak w nowej formie. Przygotowaliśmy rodzaj słuchowiska. Fabuła to przygody dwojga kaszubskich dzieci, rodzeństwa: Cyli i Brechta (to kaszubskie imiona). W odcinku sprzed tygodnia dzieci, chcąc poczuć się dorosłymi, zabrały rybacką łódkę taty i wypłynęły w morze. Oczywiście nie wiedziały, jak potem wrócić do brzegu. Uratował je legendarny olbrzym z kaszubskich legend - stolem. Dzieci będą przekonywać do stolema wiejską społeczność (Kaszubi i stolemy nie zawsze żyli w zgodzie). Bajkowa fabuła jest pretekstem to prezentowania kaszubskich tradycji i muzyki - pieśni, muzyki instrumentalnej i tańców. 

15:00-16:00 "Gwiazdozbiór" – audycja przeniesie nas na moment w czasie i odwiedzimy studio nr 5, w którym wybrano tydzień temu polskiego reprezentanta na Eurowizję Junior 2022. Zajrzymy również do sali kinowej, a naszą gwiazdą tygodnia będzie Laura Bączkiewicz - polska reprezentantka na Eurowizji Junior 2022 w Armenii.

17:00-18:00 "Kulturoteka" - SONIKALIA - festiwal dźwięku dla dzieci w Olsztynie. To już nasze czwarte Sonikaliowe spotkanie z dźwiękiem. Warsztaty, instalacje, koncerty dla dzieci starszych i dla tych najmłodszych. Z programem Festiwalu  zaznajomią nas Jarek Kordaczuk i Iza Kościesza. 

21:00-22:00 "Kulturalna strefa" – 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży przebiega w szczególnym momencie, a nazwa KORCZAK DZISIAJ w roku 2022 wybrzmiewa dotkliwą aktualnością. Trwająca inwazja Rosji w Ukrainie wpłynęła i każdego dnia wpływa na tysiące dziecięcych losów. Dzieci w Polsce, Europie i na świecie doświadczają coraz większych kryzysów: migracyjnych, psychicznych, ekonomicznych, klimatycznych. Dlatego tak ważne jest aktualizowanie dorobku pedagogiczno-twórczego Janusza Korczaka i czułe wspieranie podmiotowości dzieci. W 2022 roku repertuar tworzą polskie i ukraińskie spektakle dla dzieci i młodzieży. Z myślą o dzieciach i młodzieży z Ukrainy, które w wyniku wojny opuściły swój kraj i zamieszkały w Polsce, większość spektakli została przetłumaczona na język ukraiński. Wśród propozycji dla najmłodszych znajdują się także spektakle bez słów, z nurtu eksperymentalnej choreografii i teatru formy. O programie tegorocznej edycji opowie dyrektorka artystyczna festiwalu Dorota Kowalkowska.​

3.10. PONIEDZIAŁEK 

7:00-10:00 "Poranek w PRD" - Mrowiska, termitiery, gawra, dziuple, gniazda, jaskinie, kretowiska, podziemne korytarze, ule... Jak wyglądają i czym charakteryzują się "domki" zwierząt. Dziś zajrzymy pod każdy kamień i do każdej nory by dokładnie to zbadać. 

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - 140 rocznica urodzin kompozytora Karola Szymanowskiego. Z tej okazji poznajemy jego życie i twórczość. 

15:00-17:00 "Popołudnik w PRD" – Dzisiaj przyjrzymy się roślinom, które możemy odszukać w naszych domach np. paprocie, kaktusy, zioła, kwiaty ozdobne, tuje itp.

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" – Jesienne skarby: - szyszki, żołędzie, kasztany, jarzębina, wrzos, grzyby. 

21:00-23:00 Strefa rodzica – Jak uczyć odpowiedzialności za pomocą bajek edukacyjnych?  Fundacja Zaczytani.org wydała właśnie dwie bajki edukacyjne "Dobre rady na odpady" - bajka poświęcona niemarnowaniu żywności i "Góry nadziei" - opowieść ukazująca wędrówkę przez góry jako metaforę choroby, pokazująca dzieciom, jak można radzić sobie w trudnych chwilach: bólu, zwątpienia, słabości, osamotnienia.
Goście: Agnieszka Krajnik - pomysłodawczyni bajki "Dobre rady na odpady", Boguś Janiszewski - autor książek edukacyjnych dla dzieci, Michał Jakub Stępień - dyrektor zarządzający Fundacji Zaczytani.org 

23:00-1:00 "Co nam w duszy gra?" - Jesień to czas fantastycznych premier płytowych. W audycji przede wszystkim muzyka Tedeschi Trucks Band. 12-osobowy zespół założony przez małżeństwo, wokalistkę-gitarzystkę Susan Tedeschi oraz gitarzystę Dereka Trucksa. Tedeschi Trucks Band, wydał właśnie  "I Am The Moon", najbardziej ambitny projekt studyjny w swojej historii. Do tego rozmowa z Niką Lubowicz. Płyta  "Nika Sings Ella" ze standardami jazzowymi z repertuaru Elli Fitzgerald w aranżacjach Wojciecha Karolaka i Wiesława Pieregorólki, którą Nika Lubowicz oddaje hołd swojej wokalnej mistrzyni, ukazała się z końcem sierpnia.  Album dociera do fanów w 105. rocznicę urodzin Elli.

Jesień to także zmiany w przyrodzie. W audycji o tradycji, zwyczajach, smakołykach kuchni myśliwskiej opowie Przewodniczący Zarządu Głównego PZŁ, Łowczy Krajowy, Paweł Lisiak. Będzie też muzyka myśliwska, związana z lasem, będzie można usłyszeć unikalne śpiewy- głosy zwierząt- prosto z polskich lasów. 


Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Zobacz także
Czytaj także

Czy na pewno rozumiemy nasze dzieci? O "Smakach Dzieciństwa" opowiada Mirosława Kątna

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 07:56
Wspólne rodzinne wyjazdy, mnóstwo przygód, pozytywne zdarzenia, które kształtują nas na całe życie...nie każdy z nas miał takie dzieciństwo. O tych innych - trudnych - barwach i smakach dzieciństwa, Mirosława Kątna - psycholog, współtwórczyni Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także  pełnomocnik rządu do spraw dzieci w Kancelarii Premiera RP - opowiada w swojej książce "Smaki dzieciństwa". Książka jest zapisem dramatycznych historii które dotykają młodych ludzi, krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogłaszamy wyniki konkursu "Kolorowy piórnik"!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 09:00
Jak wygląda szkoła lub przedszkole naszych słuchaczy? Czy sala lekcyjna czy też sala grupy przedszkolnej może mieć ciekawe zakamarki? Co uczeń porabia w szkole na zajęciach dodatkowych? Na te pytania odpowiedzi znają uczestnicy konkursu „Kolorowy piórnik” w PR Dzieciom. Gry i zabawy na terenie szkoły i przedszkola to codzienność naszych słuchaczy! Jak przedstawili ją w swoich pracach konkursowych? Które prace zostaną nagrodzone?
rozwiń zwiń