Polskie Radio Dzieciom

Za nami 9. Festiwal Literatury dla Dzieci 

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 12:07
Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbył się w Krakowie (16-20 listopada). W programie znalazły się spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży - i wiele więcej! Znamy też laureatów nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego.
9. Festiwal Literatury dla Dzieci2022
9. Festiwal Literatury dla Dzieci 2022Foto: mat. pras.

Języki się nam pomieszały. Miało to miejsce, jak powszechnie wiadomo, bardzo, bardzo dawno temu za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za siedmioma prorokami u stóp Wieży Babel. Ale to nie było tak, że one się wymieszały i cześć. Nie! One się ciągle mieszają, plączą, szeleszczą, skrzypią i skrzeczą! Jest też tych mieszaczy-specjalistów cała masa. Porozmawialiśmy sobie z nimi, jak to jest z tymi językami - i co zrobić, żeby się dogadać! 

W tym roku Festiwal obchodzi dziewiąte urodziny, możemy więc powiedzieć, że jest już w wieku prawie nastoletnim. I tak jak nastolatki i nastolatkowie ciągle zmienia się, a wraz z nim rośnie publiczność, która jest coraz bardziej ciekawa świata, zadaje coraz więcej pytań, a przede wszystkim - nie musimy już się martwić, czy lubi czytać. Bo wiemy, że lubi!  

Festiwal Literatury dla Dzieci to już tradycyjnie program wypełniony wydarzeniami i wrażeniami, na które zapraszamy zarówno rodziny z najmłodszym pokoleniem czytelników, młodzież, ale także nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych współczesną literaturą dziecięcą. 

Na drugą połowę listopada zaplanowaliśmy mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. W programie znalazły się m.in. uwielbiane przez dużych i małych "Czytanki po zachodzie słońca", warsztaty komiksowe, motoryzacyjno-plastyczne oraz dla fanów majsterkowania, rodzinny spacer śladami Ludwika Jerzego Kerna, wieczorynki filmowe, a także dwujęzyczną wystawę na podstawie książki "Co robią uczucia?", którą będzie można zobaczyć w ogrodzie przy Bibliotece Głównej.  

Wśród gości festiwalu spotkamy twórców nagradzanych i nominowanych do najważniejszych literackich wyróżnień w tym Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i Nagrody Literacka Podróż Hestii. Będą z nami m.in.: Justyna Suchecka, Zygmunt Miłoszewski, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Justyna Bednarek, oraz wybitni ilustratorzy m.in. Tomasz Broda, Daniel de Latour, Joanna Bartosik, Piotr Karski i Anna Kaźmierak.

Finałowi festiwalu towarzyszyła Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej roku i folkowy spektakl muzyczny Beskid bez kitu w reżyserii Moniki Babuli i Mani Strzeleckiej.

W niedzielę 20 listopada poznaliśmy laureatów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dziecięcą roku. Uroczysta Gala towarzyszyła 9. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Wybierała nie tylko kapituła, ale także po raz drugi młodzi czytelnicy i czytelniczki uczestniczący w Festiwalu!


Laureaci Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego
Laureatką Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego okazała się być książka „Brud. Cuchnąca historia higieny” autorstwa Piotra Sochy i Moniki Utnik-Strugały (Wydawnictwo Dwie Siostry). Nagroda Publiczności w tym roku powędrowała w ręce Agaty Romaniuk i Malwiny Hajduk za książkę “Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi”. Charakterystyczne statuetki z psem z popularnych opowiadań Ludwika Jerzego Kerna zostały wręczone por raz siódmy.

O nagrodzonych autorach:

Piotr Socha to grafik, projektant, ilustrator. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jeden z najpopularniejszych polskich ilustratorów prasowych, znany z rysunków pełnych poczucia humoru. Zasłynął albumem o pszczołach przetłumaczonym na kilkadziesiąt języków. Współpracuje z wieloma znaczącymi pismami, dziennikami i telewizją. Zajmuje się także projektowaniem książek, gier planszowych, audiobooków i logotypów. Brud. Cuchnąca historia higieny to jego czwarta książka.

Monika Utnik-Strugała – Italianistka, autorka książek dla dzieci i dziennikarka związana z pismem wnętrzarskim „Weranda”, w którym prezentuje przede wszystkim włoski design. Jest autorką tekstów do nagrodzonej książki, którą wymyślił i zilustrował Piotr Socha.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego – nominowane książki
Tegorocznymi laureatami Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego zostali Monika Utnik-Strugała (tekst) i Piotr Socha (koncepcja i ilustracje) za książkę „Brud. Cuchnąca historia higieny”. Ale warto przy tej okazji wymienić książki, które w tym roku miały szansę na nagrody.

„Beskid bez kitu. Zima”, Maria Strzelecka, Wydawnictwo Libra
„Brud. Cuchnąca historia higieny”, Monika Utnik-Strugała i Piotr Socha, Wydawnictwo Dwie Siostry
„Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi”, Agata Romaniuk i Malwina Hajduk, Wydawnictwo Agora dla Dzieci
„O sołtysie Salomonku i tęczy”, Marcin Szczygielski i Adam Pękalski, Wydawnictwo Bajka
„Zefiryna i księga uroków”, Sasza Hady, Wydawnictwo Literackie

Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem medialnym Festiwal Literatury dla Dzieci.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


 

 

Zobacz także
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kocia Szajka i fałszerze pierników". Rozmowa z autorką Agatą Romaniuk

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 07:00
"Kocia Szajka i Fałszerze pierników" to już piąty tom z przygodami słynnej kociej gromady z Cieszyna. Dlaczego akcja przenosi się do Torunia i co będzie się tam działo? Kim jest tajemnicza dziewczynka, której Agata Romaniuk zadedykowała piąty tom "Kociej Szajki"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

O dorobku artystycznym Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 15:00
Nika Jaworowska-Duchlińska zilustrowała m.in. "Aliaszkę", "Bajki nasenne", "Między światem a zaświatem", "Kury z grubej rury" czy "O kurza twarz!". Ta wspaniała artystka lubi opowiadać czarną kreską, ale nie boi się też kolorowych plam. Od lat myślenia wizualnego uczy starszych i młodszych, prowadzi też zajęcia dla dzieci "Być jak Leonardo" w Strefie Kultury w Piasecznie oraz warsztaty o karykaturze w Muzeum Karykatury w Warszawie i jest zakładniczką Zająca Szarego Obywatela. 
rozwiń zwiń