29.04. SOBOTA
10:00-11:00 "Rodzinny W-f" – Rozpoczyna się weekend majówkowy, dlatego powiemy o aktywnościach, które można uprawiać na świeżym powietrzu. Gra w piłkę, zbijak, siatkówka czy jazda na rowerze - wiosna to wiele możliwości, nie zawsze jest potrzebna piękna pogoda.
KLIKNIJ I SŁUCHAJ CO GRAMY TERAZ
15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" – Powracamy do naszego cyklu "4 pory roku w Łazienkach Królewskich". Wiemy już co działo się w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie jesienią i zimą. Czas na wiosnę. Co działo się wiosną w Łazienkach, kiedy Polską rządził król? Jak wyglądały tam wiosenne porządki i kto za nie odpowiadał na przestrzeni wieków? Jakie wydarzenia związane z tegoroczną majówką przygotowało to historyczne miejsce.
30.04.NIEDZIELA
10:00-11:00 "Dźwięk Dobry" - Zbliża się 40-lecie zespołu Fasolki. To będzie duża, wielopokoleniowa impreza. Na scenie wystąpią też dorośli, którzy 40 lat temu śpiewali w Fasolkach, np. Joanna Jabłczyńska. Relacja z próby, o historii zespołu opowiedzą Ewa Chotomska (córka Wandy Chotomskiej i współzałożycielka zespołu, "Ciotka Klotka") i Andrzej Marek Grabowski (Profesor Ciekawski) i Krzysztof Marzec (kompozytor i Pan TikTak).
13:00-14:00 "Radiowe figliki Kulfona i Moniki" - Majówki początek z Kulfonem i Moniką - co można robić w majówkę, co można wówczas zaobserwować w przyrodzie, z jakimi świętami wiąże się ten czas. To elementy, na których skupią się i postarają się znaleźć odpowiedzi, oczywiście w towarzystwie słuchaczy, nasi bohaterowie.
15:00-16:00 "Gwiazdozbiór" - Wsłuchamy się w twórczość Ani Brody - polskiej wokalistki, cymbalistki, kompozytorki oraz autorki tekstów. Jak zaczęła się jej przygoda z muzyką? Czym dla niej jest muzyka oraz jakie są jej muzyczne plany dowiecie się podczas naszego niedzielnego spotkania. Ponad to odwiedzimy z niespodziewana wizytą Sabinę Bednarz i porozmawiamy o jej ostatnio zdobytej nagrodzie - wygranej w Plebiscycie Osobowości Roku 2022 w kategorii Kultura w Rudzie Śląskiej i województwie śląskim.
17:00-18:00 "Kulturoteka" – Odwiedzamy Dom Jana Matejki przy ul. Floriańskiej w Krakowie. Stara, krakowska kamienica (przebudowywana w XVIII i XIX w.) jest miejscem, w którym urodził się, mieszkał z rodziną, tworzył i zmarł Jan Matejko. Zbiory Jana Matejki zawierają eksponaty, które wiążą się z osobą artysty i jego twórczością. W dużej części jest to kolekcja rzemiosła artystycznego, tkanin, broni i zbiorów etnograficznych, którą artysta gromadził przez całe życie. O dzieciństwie, twórczości i zbiorach malarza opowie Marta Kłak-Ambrożkiewicz.
1.05. PONIEDZIAŁEK – ŚWIĘTO PRACY
8:00-10:00 "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Mieszkają w baśniach i opowieściach. Ponoć wyglądem przypominają małych ludzi. Nazywane kraśniętami, skrzatami, ubożętami, podziomkami lub inkluzami od lat budzą zainteresowanie i ciekawość. O "tańczących" pisał Jan Brzechwa, o "Hałabale" Lucyna Krzemieniecka. Towarzyszyły Królewnie Śnieżce i Sierotce Marysi. Podobno spotkać je można w Suwałkach i Wrocławiu. W Polskim Radiu Dzieciom goszczą w każdym Poranku, pomagają rozwiązywać zagadki i nagradzają Słuchaczy gromkimi brawami. Skąd się wzięły? Czym zajmują się w czasie wolnym i w jaki sposób się przemieszczają?
Do krasnoludkowego świata zapraszamy już od poniedziałku. Zdradzimy kilka tajemnic, doradzimy w każdej sprawie i wskażemy najlepsze kierunki majówkowych podróży. Nadarzy się też niejedna okazja do zdobycia radiowych niespodzianek. Wszystkie zapakują radiowe krasnoludki.
10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Maj polskiej piosenki, w audycji królować będą polskie hity dziecięcej muzyki zespołu "Czereśnie".
11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - Majówka słynie z grillowania i odpoczynku. Leszek i Miś przygotowują przysmaki na grilla.
15:00-18:00 "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Pracusie w przyrodzie. Dzisiaj z okazji Święta Pracy zastanowimy się nad pojęciem pracy i pracusiów związanych ze światem przyrody.
21:00-22:00 "Strefa rodzica" - O rówieśniczej pomocy edukacyjnej. Chodzi nie tylko o korepetycje, ale też o inne formy pomocy, np. przygotowanie do egzaminów poprzez webinary czy spotkania online. Gość: Julia Wojtkowiak, nastolatka, która prowadzi projekt NieSzkoła.
22:00-23:00 "Co nam w duszy gra?" - W Majówkę gramy tylko po polsku a w studiu zasiądzie Aleksander Nowacki, autor przeszło 700 piosenek, członek grupy Homo Homini, opowie o swoich związkach ze Lwowem, wojażach po Ukrainie, swojej żonie i najmniejszym szczęściu, 4 letnim synu. Będą też piosenki Aleksandra, z premierowymi na czele, a nawet odnalezionymi, po latach.
KLIKNIJ I SŁUCHAJ CO GRAMY TERAZ
2.05. WTOREK - DZIEN FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
8:00-10:00 "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Druk to smok, którego zobaczyć można na fladze Bhutanu. Trzyma na niej klejnoty oznaczające bogactwo. Na fladze Meksyku orzeł siedzący na opuncji symbolizuje Tenochtitlán – dawną stolicę Azteków. Na samym środku na czarno-żółto-czerwonych barwach flagi Ugandy znajduje się sporych rozmiarów ptak. Jego podniesiona do góry noga ma świadczyć o rozwoju kraju, a on sam ma być symbolem dobrobytu. Jest to pochodzący z rodziny żurawi koronnik szary, który zamieszkuje dolną część Afryki. O różnych zwierzakach znajdujących się na flagach państw.
15:00-18:00 "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - We wtorek obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ma ona swoją historię i znaczenie, jednak jakie symbole mają flagi innych krajów? Po co państwom flagi? Dlaczego każda jest inna? Gość: Krzysztof Jasieński - ekspert z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.
18:00-19:00 "Współpracownia" - Miś będzie pasowany na rycerza. Ale jak to się robi? Co to znaczy rycerski honor? Dowiemy się przy okazji co znaczy, gdy dorośli mówią "ani mru mru".
21:00-22:00 "Strefa rodzica" - Apiterapia, czyli terapia pszczołami i leczenie produktami pszczelimi. Udowadnia, że leczenie może być pyszne i przyjemne, a zarazem skuteczne. Na czym konkretnie polega i jaka jest jej skuteczność - o tym Pan Tabletka, czyli mgr farm. Marcin Korczyk – twórca internetowy i farmaceuta.
3.05. ŚRODA - ŚWIĘTO KONSTYTUCJI TRZECIEGO MAJA
8:00-10:00 "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Krasnale stały się dobrze znanym symbolem Wrocławia. Można je spotkać nie tylko przy pięknym miejskim ratuszu, ale też w innych lokalizacjach. Między innymi na ulicy Oławskiej, Świdnickiej, przed Teatrem Lalek... oraz w kilkuset innych punktach. W ich znalezieniu może pomóc aplikacja lub mapka dostępna we wrocławskiej informacji turystycznej. Jak się okazuje Wrocław nie jest jedynym miastem, gdzie spotkać można takich nietypowych mieszkańców?
Gdzie mieszkają i kim są pofajdoki i gwarki?
10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Trwa majówka - według prognoz - niespecjalne słoneczna, dlatego w audycji postaramy się przywołać promienie właśnie słonecznymi piosenkami.
15:00-18:00 "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - 3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Czym jest konstytucja? Dlaczego jest taka ważna? o czym mówi? Najstarsze i najnowsze konstytucje na świecie. W jaki sposób wprowadzane są poprawki do konstytucji?
21:00-22:00 "Strefa rodzica" - Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya (Jeevodaya w sanskrycie Świt Życia) to charytatywna placówka leczniczo-wychowawcza dla osób dotkniętych trądem i ich rodzin założona w 1969 r. przez Polaków: ks. Adama Wiśniewskiego, pallotyna, i s. Barbarę Birczyńską.
W ośrodku w Jeevodaya przebywają nie tylko chorzy i wyleczeni z tej choroby i ich rodziny. W hostelu mieszka obecnie ok 250 dzieci z kolonii dla trędowatych z całych Indii. Dzieci przyjeżdżają do Jeevodaya na cały rok, na wakacje wracają do domu. Ich rodzice są trędowaci. Tam, gdzie mieszkają nie mogą chodzić do szkoły. Poza dziećmi z kolonii dla trędowatych są też dzieci ze slumsów. Z tych miejsc wyciąga ich dr Helena. Są też dzieci porzucone przez rodziców. Gość: dr Helena Pyz - naczelny i jedyny lekarz w Jeevodaya, skarbnik, nazywana Mami (Mama), misjonarka świecka.
4.05. CZWARTEK
7:00-10:00 "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" – W Międzynarodowy Dzień Strażaka przyjrzymy się pracy strażaków. Jakie cechy powinien mieć? Czym jest Ochotnicza Straż Pożarna? Zajrzymy do remizy strażackiej (co to za miejsce, jak jest wyposażone?) Opowiemy też o wyjątkowych strażakach - psach strażackich (co potrafią, jak są szkolone, jak trenują).
10:00-11:00 "Muzyczne podróże" – Jak i kiedy powstał fortepian? 4 maja 1655 roku, czyli 367 lat temu, urodził się Bartolomeo di Francesco Cristofori, muzyk i konstruktor instrumentów muzycznych, uważany jest za twórcę fortepianu.
15:00-18:00 "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - W polskich Tatrach znajduje się prawie 900 jaskiń. Najgłębszą jaskinią na świecie jest jaskinia Krubera (Wronia) mająca głębokość 2191 metrów. Najdłuższą jaskinią na świecie jest Mammoth Cave System w Kentucky w USA. Jaskinia ta liczy 686 kilometrów. Zajrzymy dziś do najciekawszych jaskiń - tych polskich i tych zagranicą.
21:00-22:00 "Strefa rodzica" - "Butelka taty" to książka o zagubieniu i niepomocnych sposobach radzenia sobie (przez dorosłych) z problemami, które z czasem stają się wielkim ciężarem dla całej rodziny – tu uzależnienie od alkoholu. Bez stygmatyzacji, z przestrzenią dla emocji wszystkich bohaterów, którzy dotknięci są problemem taty. Może być przyczynkiem do tego jak rozmawiać z dziećmi o alkoholizmie w rodzinie.
Gość: Artur Gębka jest psychologiem i certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo - behawioralnym. Na co dzień pracuje jako terapeuta dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzi warsztaty i szkolenia dla pedagogów i psychologów oraz grupy wsparcia dla rodziców. Butelka taty jest jego trzecią książką.
Spędź majówkę przy dźwiękach Polskiego Radia Dzieciom!