Polskie Radio Dzieciom

Jak stworzyć własny film za pomocą animacji poklatkowej?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2025 13:25
Animacja poklatkowa to fascynująca technika filmowa, która pozwala ożywić rysunki, przedmioty, a nawet obrazy. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom w rozmowie z Magdaleną Bryll, reżyserką i absolwentką łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, poznaliśmy tajniki tworzenia animacji oraz wskazówki dla początkujących twórców. W audycji poznaliśmy podstawowe zasady animacji poklatkowej. Zapraszamy!
Jak stworzyć własny film za pomocą animacji poklatkowej?
Jak stworzyć własny film za pomocą animacji poklatkowej? Foto: Poklatkowo - Warsztaty Animacji Filmowej

Jedną z najważniejszych zasad animacji jest ścisk i rozciąganie. Magdalena Bryll zauważyła, że zasada ta nadaje animowanym postaciom i obiektom elastyczność oraz podkreśla ich ciężar i objętość w ruchu. Już na początku historii animacji twórcy dostrzegli, że statyczne postacie nie oddają realizmu ruchu, dlatego zaczęto stosować przesadzone efekty,  tak jak w teatrze, gdzie aktorzy muszą wyraźnie gestykulować, by ich emocje były widoczne nawet z dalszych rzędów. 

- Jeżeli chcemy być aktorem, to musimy umieć przekazać emocje ciałem i głosem. Podobnie jest w animacji, postać nie może być sztywna. Musi wykazywać ekspresję, by przyciągnąć uwagę widza – wyjaśnia gościni "Poranka". Przykładem jest animacja postaci biegnącej – zanim ruszy, przez chwilę przebiera nogami w miejscu, a postać nad przepaścią przez moment zawisa w powietrzu, zanim spadnie.


Posłuchaj
31:57 Poranek- środa- 12 luty 2025.mp3 Jak stworzyć własny film za pomocą animacji poklatkowej_Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_13.02.2025

 

Jakie materiały można wykorzystać do animacji poklatkowej?

Animować można niemal wszystko, pod warunkiem, że obiekt może zmienić swój stan. Popularnymi technikami są:

Animacja rysunkowa – polega na tworzeniu serii rysunków, które przedstawiają kolejne etapy ruchu. To technika wymagająca dużej cierpliwości, ponieważ dla jednej sekundy filmu trzeba wykonać nawet 24 rysunki.

Animacja plastelinowa – idealna dla dzieci i początkujących twórców. Polega na lepieniu postaci i ich stopniowym modyfikowaniu w kolejnych klatkach.

Animacja wycinankowa – postacie są wycinane z papieru, a następnie poruszane klatka po klatce.

Animacja obiektów – dowolne przedmioty mogą być przesuwane i fotografowane w kolejnych ujęciach, tworząc iluzję ruchu.

Pierwsze kroki w tworzeniu animacji

Magdalena Bryll, gościni audycji, wspominała w rozmowie swój pierwszy film animowany – prostą historię o człowieczku, który biegnie, wspina się po drabinie i skacze do basenu, który okazuje się pusty. - Pracowałam nad nim cały tydzień, a efekt był dość prosty, ale satysfakcjonujący – mówiła reżyserka.

Aby rozpocząć swoją przygodę z animacją poklatkową, warto:

  • Wybrać temat – na początku najlepiej stworzyć prostą scenę z jednym lub kilkoma obiektami.
  • Przygotować materiały – plastelina, papier, rysunki lub przedmioty codziennego użytku.
  • Zorganizować stanowisko pracy – dobre oświetlenie i statyw do aparatu lub telefonu zapewnią stabilność zdjęć.
  • Ustalić liczbę klatek na sekundę – standardowo tworzy się 24 klatki na sekundę, ale dla amatorskich projektów wystarczy 12 lub nawet 8 klatek.
  • Fotografować kolejne etapy ruchu – każda niewielka zmiana w pozycji postaci powinna być udokumentowana zdjęciem.
  • Złożyć film w programie do animacji – można użyć darmowych aplikacji takich jak Stop Motion Studio, Blender lub Dragonframe.
  • Cierpliwość kluczem do sukcesu

Animacja poklatkowa to czasochłonny proces, wymagający cierpliwości i precyzji. Jednak jak podkreśliła Magdalena Bryll, dla wielu osób staje się pasją, która wciąga na długie godziny: - Kiedy ktoś poczuje ten klimat, trudno go oderwać – chce rysować, przesuwać postaci i robić zdjęcia. Czasami trzeba mu przypomnieć, żeby coś zjadł lub napił się wody!”.

Warsztaty i edukacja w świecie animacji

Dla tych, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności, idealnym rozwiązaniem są warsztaty animacji. Magdalena Bryll prowadzi zajęcia w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, gdzie dzieci i dorośli mogą eksperymentować z różnymi technikami animacyjnymi. Na każdym spotkaniu uczestnicy poznają nowe metody – na przykład animowanie wydruków słynnych obrazów, jak Mona Lisa czy Stańczyk. - Warsztaty to świetna okazja do pracy w grupie, ale także możliwość odkrycia własnego stylu. Nawet osoby nieśmiałe odnajdują tam swoją przestrzeń twórczą – podsumowała reżyserka.
Więcej w załączonym zapisie rozmowy.

Animacja poklatkowa to fascynująca technika filmowa, która pozwala ożywić rysunki, przedmioty, a nawet obrazy. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom w rozmowie z Magdaleną Bryll, reżyserką i absolwentką łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, poznaliśmy tajniki tworzenia animacji oraz wskazówki dla początkujących twórców.


Zobacz także
Czytaj także

W "Poranku" zdradzamy: komu bije Dzwon Zygmunta

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 14:00
Dzwon Zygmunta to wizytówka Krakowa i śpiewa on do dziś w największe święta kościelne i państwowe. Jak dodała Monika Hyla, przewodnik po Krakowie, Zygmunt dzwoni też kiedy coś ważnego się dzieje dla Polski, lub też honorowo, kiedy proboszcz katedry odchodzi i żeby go pożegnać. A o najważniejszych legendach związanych z tym nieodłącznym elementem krakowskiej wieży można posłuchać w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak brzmi nartofon i inne niesamowite instrumenty? Można je usłyszeć tylko w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 13:11
Czy można zagrać piękną melodię na garnkach, szklankach, krzesłach albo piłkach? Jak to jest grać koncert stojąc na... ścianie i ile osób może zagrać na największym bębnie świata? Dowiecie się tego słuchając "Poranka". O niecodziennych instrumentach opowiedzieli, zaśpiewali i zagrali muzycy: Iza Kowalewska i Ryszard Bazarnik. 
rozwiń zwiń