Polskie Radio Dzieciom

Czy można zagrać Chopina na bębnach?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 09:40
Afrykańskie bębny, warsztat małego radiowca, występy małych artystów i teatr cieni, to tylko niektóre atrakcje, jakie Polskie Radio Dzieciom i Polskie Radio Chopin przygotowało we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Pierwsze spotkanie z cyklu "Radiowy kurier Fryderyka" spodobało się młodym widzom. Zobacz wideo.

Jak odróżnić poloneza od kujawiaka i dlaczego nie wypada mylić kompozycji Chopina z utworami Moniuszki? Odpowiedzi na te pytania poznają dzieci uczestniczące w projekcie edukacyjnym skierowanym do najmłodszych widzów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i słuchaczy Polskiego Radia. 

Cykl 10 spotkań "Radiowy kurier Fryderyka” ruszył 15 września i potrwa do czerwca przyszłego roku.

Fryderyk Chopin już jako czternastolatek, podczas wakacji spędzanych w posiadłości państwa Dziewanowskich w Szafarni na Ziemi Dobrzyńskiej, własnoręcznie redagował "Kuryer Szafarski” – skrzącą się dowcipem parodię popularnego wówczas "Kuriera Warszawskiego”, "gazetkę”, w której zapisywał "kroniki" letnich wydarzeń z życia rozbrykanych nastolatków.

Mali reporterzy w Operze Narodowej

W czasie spotkań, podczas których występować będą czasem uczniowie z warszawskich szkół muzycznych, dzieci będą miały okazję zapoznania się z tajnikami pracy radiowca. W słuchawkach na uszach i z mikrofonem w ręku porozmawiają z reporterem o formach radiowej wypowiedzi. Będą to warsztaty radiowe o tym, w jaki sposób należy nagrywać i czy mikrofon lubi "wygłupianie”. Zobaczą też jak wygląda dźwięk w komputerze i wezmą udział w nagraniu rozmów do różnych audycji nadawanych na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

Reporterskie spotkania zakończą się nagraniem bajki z udziałem chętnych dzieci. W sobotnich warsztatach uczestniczyć będą głównie dziennikarze prowadzący na co dzień audycje w Polskim Radiu Dzieciom. Znane osobowości tej anteny przy udziale publiczności zrealizują ciekawe tematy, nawiązując do charakterystyki takich audycji Polskiego Radia Dzieciom, jak: ”Rytmika” (wspólna muzyczna zabawa), ”Muzyczne Podróże” (spotkania z instrumentem), ”Warsztat Małego Artysty” (plastyczne animacje), ”Mini Eureka” (naukowe ciekawostki), ”Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa” (spotkania z dziką przyrodą) i wiele innych.

Premierowy ”Radiowy Kurier Fryderyka” odbył się w sobotę 15 września. Rozpoczął go warsztat gry na bębnach afrykańskich ”Przygoda na Lwiej ziemi”, poprowadzony przez Krystiana Tyrańskiego – autora audycji ”Mali strażnicy dzikiego królestwa” w Polskiego Radia Dzieciom.

Spotkania z cyklu ”Radiowego Kuriera Fryderyka” odbywać się będą w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej 20 października, 24 listopada, 15 grudnia. 26 stycznia, 2 lutego, 23 marca, 13 kwietnia, 11 maja i 15 czerwca.

Inicjatywa adresowana jest do dzieci od 5. do 10. roku życia.

Więcej na ten temat na polskieradiodzieciom.pl

Polskie Radio Dzieciom to całodobowy program radiowy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nadawany w Internecie, w systemie DAB+ oraz przez aplikację Polskiego Radia, skierowany do rodzin z dziećmi z miast, mniejszych miejscowości i wsi.

Misją Polskiego Radia Dzieciom jest zachęcanie rodzin do wspólnego spędzania czasu i edukacja przez zabawę.

Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od godz. 7.00 nadawane są audycje dla dzieci, a od godz. 21.00 pasma dla rodziców, w których znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

W audycjach poruszana jest różnorodna tematyka dostosowana w formie i treści do percepcji dzieci oraz pory dnia. W swojej ofercie programowej Polskie Radio Dzieciom ma audycje m.in. o tematyce kulturalnej, artystycznej, przyrodniczej, podróżniczej, sportowej, historycznej i popularnonaukowej. 

jo

 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Zobacz także
Czytaj także

Koncert urodzinowy Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 08:00
Muzyka, śpiew dzieci i specjalny tort urodzinowy, a także dźwięki zagrane na liściu i trawie, to tylko niektóre z atrakcji, które Polskie Radio Dzieciom przygotowało z okazji swoich trzecich urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rusza plebiscyt ”Kolorowy piórnik” w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 09:08
Jak wygląda szkoła lub przedszkole naszych słuchaczy? Czy sala lekcyjna czy też sala grupy przedszkolnej może mieć ciekawe zakamarki? Co uczeń porabia w szkole na zajęciach dodatkowych? Jak przedszkolak spędza czas z rówieśnikami? Tego jesteśmy bardzo ciekawi i chcemy to zobaczyć. Jak? Oglądając prace wykonane przez naszych małych słuchaczy.
rozwiń zwiń