Polskie Radio Dzieciom

Czwartkowe audycje dla Dzieci i rodziców w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 00:10
Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki to tylko część propozycji, które usłyszeć można każdego dnia włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom. Co stacja poleca na dziś? 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - Muzyka z filmów o Harrym Potterze. 

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - Leszek i Miś uczą się przygotowywać pyszną, orzeźwiającą lemoniadę. Idealną na letnie upały. 

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. "Czarodziejskie żagle". Kogo podczas podróży nad morze spotka Pani bibliotekarka Basia i jakie przygody będą jej towarzyszyć podczas wyprawy na plaże? 

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O pokutującym baronie”.

15:00-17:00 "Popołudnik" - Międzynarodowy Dzień Sernika. Sernik podawano już starożytnym olimpijskim atletom. Dziś ten słodki deser cieszy się popularnością pod każdą szerokością geograficzną. Do Polski sernik sprowadził król Jan III Sobieski.  Przyjrzymy się historii sera i produktom go zawierającym. 

15:30 "Słowo do słowa" - poznajemy eponimy, czyli słowa które powstały od nazw własnych np. imion i nazwisk. Dziś o słowie  "chuligan".

16:45 "Mali Radioamatorzy" - cykl z okazji 95-lecia Polskiego Radia. Tym razem dowiemy się jak przez lata zmieniały się sposoby słuchania radia. Czy można wrócić do audycji, które już zostały wyemitowane?  

17:15-17:45 "Zbieraj z klasą" - Eko edukacja innych ludzi. Jak powinniśmy zachowywać się wobec osób, które nie troszczą się o ekologię. Czy zwrócić uwagę, edukować? Służyć jako przykład, czy przejść obojętnie? 

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Można tu spotkać skały w niesamowitych kształtach, jaskinie a także zamki. Z licencjonowaną przewodniczką panią Moniką Hylą zapraszamy na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. 


Dla rodziców:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1 temat: Onoterapia to rodzaj animaloterapii. Jest terapią, która w unikalny sposób wspomaga terapię właściwą i uzupełnia inne metody rehabilitacji. O tym, jak przebiega i kto z niej korzysta opowiemy w dzisiejszej audycji. Gościem programu będzie Katarzyna Słupska, animaloterapeuta (onoterapeuta, hipoterapeuta, alpakoterapeuta, felinoterapeuta, dogoterapeuta), hortiterapeuta, instruktor rekreacji ruchowej, instruktor praktycznej nauki zawodu, hodowca osłów. 

2 temat: Samoakceptacja i jej znaczenie w aspekcie wejścia w związek, posiadania dzieci, czyli założenia rodziny. Jakie ma znaczenie to, abyśmy byli świadomi siebie. Gość: Katarzyna Lorecka, psycholog ze specjalnością w psychoterapii i terapii seksualnej, terapeutka.

Piątek: 

8:00-10:00 "Poranek" - Nauczymy się wypiekać prawdziwy, domowy chleb. Czy praca piekarza jest trudna? Co jeszcze upieczemy dowiecie się z programu. 

​8:30 "Smak na tak" - ciasto francuskie z owocami. 

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka" - Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy. 

9:15 Co czyta Maja? - recenzje książek "Ale miasta" Joanny Łozińskiej, "Atlas miast" Martin Haake i Georgia Cherry oraz "Atlas miast Polski" Anny Garbal i Anny Rudak. 

9:30 "Pocztówka z wakacji" -  jak się przygotować do zwiedzania.​ 


jo

Zobacz więcej na temat: edukacja
Zobacz także
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Wędrujemy po Rzymie z Ottorinem Respighim

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 23:21
W "Muzycznych Podróżach" zabraliśmy słuchaczy do Włoch, kraju uznanego za ojczyznę europejskiej muzyki artystycznej. To tutaj rozwijała się muzyka wokalna, we Włoszech powstała opera, ale także liczne inne gatunki muzyki instrumentalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język niemiecki. Lekcja 38. Porządki w ogrodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 16:50
Czas na letnie porządki. Jak co dwa tygodnie Joachim musi chwycić za kosiarkę i skosić trawę. Ale uwaga! W ogrodzie mieszkają nie tylko zwierzęta..
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fado - muzyka o losie portugalskich żeglarzy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 17:21
Portugalia kojarzy się ze słońcem, z morzem, ze wspaniałymi podróżami, ale dla tych wszystkich, którzy interesują się muzyką Portugalia - to też Fado. Fado to portugalska muzyka narodowa zazwyczaj smutne melodie i smutne teksty. Często śpiewa się w nich o morzu, albo o ubogim, biednym życiu. Dźwięki tego gatunku muzycznego znane są nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.
rozwiń zwiń