Rośliny hodowane w kosmosie? Już są na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2025 15:52
Sałata z kosmosu? To nie sen, tylko rzeczywistość. W oczekiwaniu na 28. Piknik Naukowy, w audycji "Szanuj zieleń" rozmawialiśmy o uprawie roślin i warzyw na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja KosmicznaFoto: Shutterstock

- Stacja kosmiczna ma to do siebie, że jest relatywnie niewielką przestrzenią. To jest tak naprawdę puszka fruwająca na niskiej orbicie naszej Ziemi, goszcząca zazwyczaj do 10 astronautów - mówi Jakub Janiec z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego. - Można by to porównać do bardzo ciekawego obozu połączonego z pobytem na łodzi podwodnej - dodaje

Co więcej, astronauci nie są tam na wakacjach. Będąc na misji wykonują regularną pracę. Przede wszystkim przeprowadzają tam eksperymenty, które mają zbadać, jak kosmiczne warunki wpływają na różne przedmioty czy organizmy przywiezione z Ziemi.



Rośliny w kosmosie

Jednym z eskperymentów jest system Veggie, który pozwala na hodowanie roślin na orbicie. - Veggie to jest system, który już od ponad 11 lat działa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Został on założony po to, żeby sprawdzić, jak rośliny zachowują się w kosmosie - twierdzi Paulina Kudzia, analogowa astronautka i młoda naukowczyni.


Posłuchaj audycji "Szanuj zieleń" z Jakubem Jańcem i Pauliną Kudzią o roślinach w kosmosie


Został wprowadzony także po to, aby wzbogacić bardzo trudną dietę astronautów rezydujących na stacji. Podczas misji spożywają głównie liofilizowaną żywność, która ma długą datę przydatności.

Świeże warzywa czy owoce pozwalają również na przyswojenie witamin w naturalny sposób. Co więcej, system Veggie pomaga zadbać o komfort psychiczny astronautów poprzez wprowadzenie elementów przyrody do laboratoryjnego środowiska stacji kosmicznej.



Warunki na stacji kosmicznej

- Rośliny, które rosną w naszym ogródku są ewolucyjnie przystosowane do warunków, które są u nas na Ziemi, czyli przede wszystkim do grawitacji. W momencie, kiedy przenosimy je na stację kosmiczną, zmieniamy absolutnie wszystkie ich warunki fizyczne - mówi Paulina.

Nowe warunki wprowadzają rośliny w stan stresu, który wstrzymuje większość procesów, więc rozwój jest znacznie wolniejszy. Same warzywa, które wyrosły na orbicie nie różnią się znacznie od tego, co rośnie na planecie, ale są mniejsze od ziemskich odpowiedników.


Zobacz także:


28. Piknik Naukowy

Przed nami 28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się w sobotę, 10 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wydarzenie jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej.



Hasłem przewodnik tegorocznej edycji jest "Ale kosmos!". Na wspólne poznawanie nauki zapraszamy już od godziny 11.00 - wstęp wolny!

***

kajz

Czytaj także

Roślinne wskazówki i porady z Dawidem Oleszką

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2025 19:28
Wiosna to idealny czas na udekorowanie swojego domu nowymi roślinami. Jednak jak o nie zadbać, aby cieszyły oko przez dłuższy czas?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pobyt w kosmosie wpływa na psychikę? Polski eksperyment da odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2025 13:23
W ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przeprowadzonych zostanie łącznie trzynaście eksperymentów. Jeden z nich dotyczy wpływu izolacji w kosmosie na ludzką psychikę.
rozwiń zwiń