Polskie Radio Dzieciom

Słuchowisko, bajki i edukacja w czwartkowych audycjach dla dzieci i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 23:45
Polskie Radio Dzieciom nadaje w ciągu tygodnia ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Co ciekawego stacja przygotowała na czwartek 20-go sierpnia?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Mr.Whiskey

8:30 "Smak na tak"  - W tym tygodniu w programie będą królowały śliwki. Nauczymy się robić ciasto śliwkowe.  

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka" - Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy. 

9:30 "Pocztówka z wakacji" - pocztówka popłynie spod polskich wodospadów.

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. "Noc pod gwiazdami". 

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O Jasiu rybaku”.

15:00 "Popołudnik w PRD" - Na Węgrzech obchodzony jest Dzień św. Stefana. Dokładnie nie wiadomo, kiedy urodził się pierwszy węgierski król. Większość „mądrych książek” podaje więc, że przyszedł na świat około roku 970. Za świętego został uznany w 1083 roku. Przede wszystkim z racji utworzenia chrześcijańskiego, węgierskiego państwa i faktu, że był pierwszym koronowanym królem otaczano go zawsze, na przestrzeni wieków, wielkim, kultowym szacunkiem.

20 sierpnia 1949 roku uchwalono nową konstytucję i z racji tego faktu, dzień ten stał się dodatkowo dniem - świętem nowego chleba z nowych plonów (czyli takie ogólnokrajowe dożynki). W całym kraju organizowane są programy związane z obchodami święta, których zwieńczeniem jest pokaz sztucznych ogni nad brzegiem Dunaju w Budapeszcie. To też dla Węgrów dzień wolny od pracy. Wirtualnie wybierzemy się na Węgry.

15:30 "Słowo do słowa" - Poznajemy eponimy, czyli słowa, które powstały od nazw własnych np. imion, nazwisk. Dziś o słowie  "rower". 

16:45 "Mali Naukowcy" - Czy do studni trzeba wlać wodę, żeby potem ją wyciągać spod ziemi? Dlaczego studnie były ważne w życiu ludzi dawno temu? Czy tylko w egzotycznych krajach nadal się je kopie? Ciekawi? Posłuchajcie Magistra Sprężynki!

17:15 "Zbieraj z klasą" - Pojęcie "pestycydy" jest szersze niż "środki ochrony roślin", ponieważ te pierwsze obejmują również zwalczanie organizmów szkodliwych poza produkcją roślinną.​ Opowiemy czym są pestycydy i do czego służą.

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - 76 lat temu to był 18 dzień trwającego Powstania Warszawskiego. O jego przebiegu i innych ciekawostkach związanych z tym ważnym wydarzeniem dla naszego kraju opowie historyk Marcin Bąk.

19:10 "Książka do poduszki" - drugi fragment książki "Papiernik czyli skąd się biorą opowieści" Rocha Urbaniaka. Papiernik. Kim jest? Czym się zajmuje? Nie macie pojęcia, jak ważne są te pytania. Bo jak myślicie, skąd się biorą opowieści? Same do nas przychodzą? Albo do tych, którzy przekazują je innym w książkach i przy ogniskach? Myślicie, że nagle pojawiają się ni stąd, ni zowąd i pozwalają się oswoić? A skąd! Opowieści są sprytne i nie tak łatwo je złapać. A co dopiero nakłonić do tego, żeby pozwoliły się opowiedzieć. A żeby złapać opowieść, której jeszcze nikt nigdy nie słyszał do tego potrzeba fachowca. Do tego potrzeba Papiernika. Czyta Beata Piechowska-Olszewska.​ 

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy" -  Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1 temat: Kiedy rozpocząć naukę czytania, od czego zacząć, w jaki sposób zachęcać dzieci do samodzielnego czytania. Czy dzieci lubią czytać książki i dlaczego dzieje się tak, że jedne lubią a inne wcale. Gość: Emka Kowalska - mama Iwa i Olafa, dziennikarka telewizyjna.

2 temat: Seksualność - od dziewczynki do dorosłej kobiety. Z jakiego powodu małe dziewczynki przyprowadza się na wizytę do seksuologa? Jak naprawdę wygląda chemiczny aspekt bycia kobietą, czyli jej hormony? Dlaczego dzieci się masturbują? Jak ciąża i poród wpływają na naszą seksualność? Gość: Marta Szarejko, dziennikarka i publicystka, autorka książki "Seksuolożki". 

jo

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu
Zobacz także