Polskie Radio Dzieciom

"Smog nas zje". Multimedialne słuchowisko edukacyjne dla dzieci. Dziś premiera!

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 15:46
"Smog nas zje" to edukacyjne, multimedialne słuchowisko muzyczne, którego akcja rozgrywa się w Łodzi. Powstało na podstawie bajki Marty Fox, autorki ponad 40 książek, która nazwana jest objawieniem polskiej powieści młodzieżowej. Pisarka stworzy adaptację, która będzie rodzajem teatru radiowego.
Smog nas zje. Multimedialne słuchowisko edukacyjne dla dzieci. Premiera 31.05.2021.
"Smog nas zje". Multimedialne słuchowisko edukacyjne dla dzieci. Premiera 31.05.2021.Foto: mat. pras.

Celem projektu jest przekazywanie wiedzy o przyczynach zanieczyszczenia powietrza pochodzących z tzw. niskiej emisji oraz o negatywnych skutkach dla środowiska i zdrowia dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zamieszkujących na terenie Polski, która jest w dużym stopniu zanieczyszczona pyłami zawieszonymi. 

Treść ekologiczna będzie podana w sposób prosty, język będzie jednocześnie bajkowy i współczesny, dzięki czemu słuchowisko oprócz wysokich walorów artystycznych (literackich, aktorskich i muzycznych) stanie się projektem edukacyjnym.

Akcja bajki rozgrywać się będzie w Łodzi i będą umieszczone w niej łódzkie miejsca m.in. Park Śledzia, ulica Piotrkowska, Pałac Poznańskiego, Muzeum Kinematografii. 

Z podziemnych rzek wyłoni się drzemiący od wielu lat wielki łódzki smok, który żył w ukryciu. I choć smok wyglądał groźnie, bo miał aż siedem głów i długi ogon, którym niemrawo wywijał, to okazał się spokojny, a nawet łagodny i przyjaźnie nastawiony nie tylko do odkrywców, ale i do dzieci, które polubił i cieszył się z ich odwiedzin. Zadaniem smoka będzie próba ochrony Łodzi od strasznego smogu i związanej z nim katastrofy ekologicznej.

Opowiemy również jak na przestrzeni lat zmienił się obraz zanieczyszczonej Łodzi – kiedyś przez kominy fabryk i przędzalni, a dzisiaj przez spaliny i mieszkańców miasta, którzy w nieodpowiedni sposób ogrzewają swoje mieszkania. 

Bohaterami słuchowiska są postaci dziecięce: Zielona Nikola, Bartek Wścieklica, Elidełko Kowadełko, Ula Bubula, Paweł Raper, Adaś Słodziak, Daniel Kosmita, Nauczycielka i Smok Erwin.

Bajka będzie również nawiązywała do czasów pandemii i koronawirusa. 

Pomysłodawcą, autorem muzyki i reżyserem projektu jest Artur Gotz, wokaista, który nagrał trzy płyty ("Obiekt seksualny", "Mężczyzna prawie idealny" i "Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz), zagrał ponad 550 koncertów w całej Polsce, a także w  Europie oraz w USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, związany z teatrami Warszawy (Współczesny, Kamienica, 6. Piętro, Mazowiecki Teatr Muzyczny), Łodzi (Nowy), Londynu (The Imagination) i Chorzowa (Rozrywki), debiutował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami. 

W słuchowisku występują aktorzy: Hanka Brulińska, Barbara Garstka, Tomasz Gęsikowski, Artur Gotz, Arleta Lemańska, Karina Seweryn, Anna Walkowiak-Sikorska. 

Za aranżacje muzyki odpowiedzialny jest Dawid Ludkiewicz. 

Do dźwięku audio zostanie podłożonych kilkanaście prac rysunkowych, które zostaną wykonane przez dzieci, a następnie zmontowane w fabularną opowieść rysunkowo-multimedialną.

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym słuchowiska "Smog nas zje".

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

**
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców.
Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Premiera "Pippi Långstrump" w teatrze Andersena w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 15:00
Na pewno znacie i lubicie tę historię nawet, jeśli jesteście już całkiem duzi. Pippi Langstrumpf to dziewczynka, która mieszka sobie w Willi Śmiesznotce razem z koniem Alfonso i Panem Nillsonem -  małpką kapucynką, ma walizkę pełną złotych monet i… - co jest marzeniem wielu dzieci - wcale nie chodzi do szkoły.  
rozwiń zwiń