We współpracy z panią profesor Violettą Wróblewską, specjalistką w dziedzinie literatury ludowej, zostało wybrane dwadzieścia podań, legend i baśni. Są wśród nich teksty ujęte w podstawie programowej, na przykład te opowiadające o polskich pradziejach, ale również te nieco zapomniane: o utopcach, zbóju Madeju czy siedmiu krukach. Napisanie autorskich wersji tych opowieści powierzono Zuzannie Orlińskiej, autorce cenionej za nienaganny styl, wyobraźnię i poczucie humoru.
Nowatorstwo jej tekstów ujawnia się na kilku poziomach: po pierwsze, zaprezentowane w tym tomie baśnie, podania i legendy uwzględniają perspektywę dziecka, które poznaje świat, zadaje pytania, błądzi, poszukuje i dzięki wsparciu dorosłych kształtuje swoją życiową drogę. Druga kwestia dotyczy nakreślonej przez autorkę wizji świata przedstawionego. Atrakcyjnie ukazana rzeczywistość, nawet jeśli w kilku bajkach jest osadzona w odległej przeszłości, nie wydaje się archaiczna czy anachroniczna, ponieważ elementy, z których została zbudowana, dobrano w taki sposób, aby była czytelna i zrozumiała dla współczesnego odbiorcy, podobnie jak język bohaterów.
I w końcu trzecia niezwykle ważna kwestia, która dowodzi nowoczesności podejścia autorki do materii tradycyjnej bajki ludowej, wiąże się z alternatywnością proponowanych rozwiązań fabularnych.
Aby ułatwić czytelnikowi poruszanie się po książce podzielono zbiór na cztery części:
Kto ty jesteś? (czyli o polskich pradziejach),
Tam gdzie diabeł mówi dobranoc (czyli wśród ludowych demonów),
Na psa urok (czyli o mocy magicznych zaklęć)
Skąd mam tę moc (czyli o dawnych bohaterach i antybohaterach).
Każda z części została zilustrowana przez inną artystkę, każda w innej technice, nawiązując tym samym do bogatej tradycji ilustratorskiej zbiorów legend polskich. Tekstom towarzyszą obrazy olejne Aleksandry Bujnowskiej, akwarele Jagny Wróblewska, linoryty Katarzyny Kaczor i malarstwo cyfrowe Katarzyny Bogdańskiej.
Autor: Zuzanna Orlińska
Ilustracje: Katarzyna Bogdańska, Aleksandra Bujnowska, Katarzyna Kaczor, Jagna Wróblewska
Projekt: Anna Piwowar
Liczba stron: 290
Polskie Radio Dzieciom jest patrtonem medialnym "Współczesnego bajarza polskiego".
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.