W obecnych czasach pełnych bodźców, kiedy świat nieustannie pędzi do przodu, spotkanie z książką jest momentem, gdy możemy się na chwilę zatrzymać i pozwolić popracować myślom i uczuciom. Co więcej, przy pomocy książki możemy w pewnym stopniu zaspokoić ciekawość świata dzieci, wzbogacić ich słownictwo czy rozwinąć wyobraźnię. Jak dodała Małgorzata Swędrowska – Rozkochać dzieci w książkach to nie tylko taka powinność nasza, dorosłych, ale taka radość dla nas samych, że my czytając dzieciom możemy się przy nich, dzięki nim zatrzymać, coś przemyśleć.
Chociaż czytanie nie jest skomplikowaną aktywnością, czasami wymaga od nas zmiany nawyków. Kiedy chcemy czytać razem z dziećmi, istotne jest, aby razem z książką podarować im swój czas i samego siebie. W czytaniu wrażeniowym liczy się m.in. pierwsze wrażenie, jakie osoba młodsza ma na temat lektury, np. że książka może pachnieć przygodą lub stanowić formę zabawy. W momencie, gdy zaczynamy czytać, korzystne jest aby angażować dzieci nie tylko w słuchanie lub oglądanie ilustracji, ale także zapraszanie ich do różnych aktywności. W przypadku, gdy maja one kilka miesięcy, może to być rytmiczne czytanie wierszy, dzięki czemu maluchy będą podążały za melodią języka. W następnych latach czytanie z dziećmi może być wzbogacone o ruch, poprzez reagowanie na dane słowo np. podskokiem lub machnięciem ręki. To sprawi, że zaczną one przeżywać tekst literacki w inny sposób.
59:58 2021_08_01 21_00_20_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 1 sierpnia godz. 21:00
Małgorzata Swędrowska prowadzi także warsztaty dla dzieci na temat wspólnego czytania i odkrywania książek, w których uczestniczyć mogą także dorośli. Spotkania te rozpoczynają się od rozgrzewki, co przygotowuje organizm na większą koncentrację i uważność. Następnie otwarcie książki następuję wspólnie, zazwyczaj wypowiadając przy tym wymyślone hasło. W przypadku, gdy okaże się, że dzieci mają problem ze skupieniem się, do czytania wprowadzane są różne ozdobniki, np. dopowiadanie słów czy używanie emocji. Po przeczytaniu historii, przy użyciu pytań otwartych, dzieci opowiadają o tym, czego się dowiedziały.
Książki potrafią nas uspokoić, wyciszyć, zrelaksować, a także zbliżyć z dzieckiem, również w przypadku publikacji dla najmłodszych. Dzieje się tak, ponieważ nierzadko są one w stanie przenieść nas do okresu naszego dzieciństwa. Tak więc utwory literackie to nie tylko narzędzia edukacyjne, ale również pomocnicze, dzięki którym możemy zaprosić najmłodszych do świata wyobraźni.
Audycja: "Kulturalna strefa"
Data emisji: 01.08.2021.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Małgorzata Swędrowka
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.
"Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.
***
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---