Festiwal oficjalnie otworzy Korowód Światła, który 1 czerwca o godz. 20.00 wyruszy z Placu Po Farze do Ogrodu Saskiego. Wezmą w nim udział artyści i artystki, dzieci oraz całe rodziny. Trasę rozświetlą trzymane przez nich lampiony.
Na kilka dni Ogród Saski zmieni się w baśniową przestrzeń, z wydzielonymi tematycznie miejscami. Powstanie Kino Bambino ze strefą animacji, Baza Mocy jako miejsce akceptacji, samopoznania i inspiracji. Z kolei możliwość wyciszenia i wsłuchiwania się w opowieści zapewnią Baśniowe Skrytki. Na terenie parku powstanie również Pole Książek. Będzie to miejsce odpoczynku, ale także czytania, słuchania i oglądania bajek. Ogród Saski wypełnią również wystawy, m.in. wycinanki z Muzeum H. Ch. Andersena w Danii czy zbiór okładek baśni autora wydawanych na całym świecie w wielu językach.
Z kolei Dzikie Łabędzie, Oswajanie Wilka, Calineczka, Stalowy Jeżozwierz oraz Rękawiczka to nazwy instalacji literackich, które staną pośród zieleni miejskiego parku. Jedną z nich będzie wielkoformatowa rękawiczka obszyta flagami krajów walczących o pokój, inspirowana tradycyjną ukraińską bajką ludową. Z inspiracji baśnią powstała także wielkoformatowa maszyna, która ożywi 11 dzikich łabędzi. Ich ruch możliwy jest tylko dzięki zaangażowaniu uczestników/widzów. Na terenie Ogrodu Saskiego wyrosną również olbrzymie tulipany, przy których każdy stanie się małą Calineczką.
Festiwal będzie również okazją do spotkań z autorami książek. W gronie festiwalowych gości znalazły się m.in.: Joanna Concejo, Elżbieta Wasiuczyńska, Grzegorz Kasdepke, Katarzyna Stoparczyk czy Grażyna Lutosławska. Przewidziano również spotkanie o tym, jak książki mogą pomóc każdemu rodzicowi w rozwijaniu kluczowych umiejętności bycia w relacji i także dbania o siebie. Nie zabraknie również Czytelni pod Chmurką. Książki
będzie można czytać w hamaku, pod baldachimem, na kocu, w chuście czy na leżaku. Odbędzie się także wspólny warsztat ruchowy dla dzieci i rodziców. Całość dopełnią spektakle muzyczne, słuchowiska i koncerty.
Szczegóły
https://teatrnn.pl/alfabet/program/
Festiwal pod patronatem Polskiego Radia Dzieciom.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.