Celem "Jestem Eko" jest popularyzacja wiedzy ekologicznej oraz rozbudzanie zainteresowania naturą i troski o nią w codziennym życiu dzieci, pobudzenie zmysłu obserwacji oraz wzbudzenie empatii i wrażliwości przyrodniczej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów zainteresowanych przyrodą i praktycznym zastosowaniem wiedzy ekologicznej.
Organizatorzy chcą zachęcić uczniów do zaprzyjaźnienia się ze środowiskiem, obserwacji otaczającego świata, wyjścia poza mury budynków, poznawania darów pól i łąk oraz poszanowania i otaczania opieką flory i fauny. Założeniem jest przybliżenie świata przyrody w stanie naturalnym, bez wpływów i zmian związanych z urbanizacją i uprzemysłowieniem.
O konkursie opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Kinga Biernacka z Instytutu Badań Edukacyjnych wraz córką 9-letnią Nelą.
Kinga Biernacka, Koordynator Zespołu Projektów Edukacyjnych i Obywatelskich Centrum Analiz i Rozwoju Edukacji Obywatelskiej Instytut Badań Edukacyjnych z córką 9-letnia Nelą o II edycji konkursu "Jestem Eko" w studiu PRD.
15:31 [DAB]Dzieciom (PCM) 27 wrzesień 2023 15_47_03.mp3 O konkursie opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Kinga Biernacka z Instytutu Badań Edukacyjnych wraz córką 9-letnią Nelą_Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom_27.09.2023
Konkurs składa się z czterech zajęć edukacyjnych, które mają za zadanie rozwinąć kreatywność i aktywność uczniów. Zagadnienia podejmowane podczas zajęć edukacyjnych dotyczą codziennego życia. Poszczególne bloki połączone są ze sobą wspólną tematyką. Aby zawalczyć o nagrody, należy wykonać wszystkie cztery zadania edukacyjne oraz ogłaszane na zakończenie konkursu Zadanie Konkursowe – Eko-Działanie.
Konkurs "Jestem Eko", poprzez wspólne działania, zabawy, zagadki, łamigłówki, prace manualne oraz zadania praktyczne, promuje dobre praktyki ekologiczne, nakłania do samodzielnego myślenia i uczy szacunku do szeroko pojętej natury. Scenariusze zachęcają do spojrzenia na otaczający świat nieco innym okiem, kształtowania własnych opinii, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków oraz przekażą dużo praktycznej i przydatnej wiedzy pokazanej na przykładach i poprzez ciekawostki.
Konkurs będzie trwać przez prawie cały rok szkolny 2023/2024. Rozpocznie się już 20 września od zaproszenia szkół do udziału i przyjmowania zgłoszeń. Rozwiązanie Konkursu i ogłoszenie wyników nastąpią 14 maja 2024 r.
Patroni konkursu:
Ministerstwo Edukacji i Nauki | Polskie Radio Dzieciom | Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie | Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Patroni konkursu:
- Ministerstwo Edukacji i Nauki.
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Polskie Radio Dzieciom
- Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie
Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio Dzieciom.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców.