Polskie Radio Dzieciom

"Nowe Sztuki – czytania performatywne" Teatru Groteska w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 15:17
18 listopada w Teatrze Groteska w Krakowie odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Nowe Sztuki – czytania performatywne. Podczas spotkania czytana będzie "Dziewczyna w ogniu" Andrzeja Błażewicza w reżyserii Roksany Miner. "Czytaniami performatywnymi pragniemy wskazywać nowe trendy dramaturgiczne. Przygotowywane będą przez znakomitych aktorów Teatru Groteska, a partnerować im będą młodzi twórcy, w tym adepci kierunków aktorskiego i reżyserskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filii w Białymstoku oraz Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu – czyli przyszli artyści teatru lalek" - czytamy w Informacji Prasowej Teatru Groteska.
Nowe Sztuki  czytania performatywne Teatru Groteska w Krakowie
"Nowe Sztuki – czytania performatywne" Teatru Groteska w KrakowieFoto: mat. pras.

Martyna kończy 14 lat. Jest z pozoru zwyczajną nastolatką, ma jednak jedną niezwykłą cechę - płonie. Jest dziewczyną w ogniu. Na jej przyjęciu urodzinowym zamiast standardowych gości pojawia się karawana niecodziennych postaci: wróżka, filantrop, awangarda protestu czy straż pożarna. Nikogo z nich nie interesują potrzeby i uczucia dziewczyny, każdy ma na nią własny pomysł. Dziewczyna płonie w walce o własną podmiotowość i samostanowienie. Uczy się również rozumieć i kontrolować swój ogień... 

"Nowe Sztuki – czytania performatywne" Teatru Groteska w Krakowie - plakat "Nowe Sztuki – czytania performatywne" Teatru Groteska w Krakowie - plakat

"Dziewczyna w ogniu" Andrzeja Błażewicza to pierwszy tekst, jaki zostanie przeczytany na scenie Teatru Groteska w ramach cyklu "Nowe Sztuki". 18 listopada (sobota) o godz. 13:30 opowiemy o emocjach  - tych szczególnie trudnych, wypieranych, których okazywanie narażone jest na stygmatyzację. Po czytaniu zapraszamy na spotkanie z autorem Andrzejem Błażewiczem oraz Joanną Żygowską, dyrektorką Centrum Sztuki Dziecka, które od 1992 roku wydaje serię Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży. 

- Kraków posiada tytuł Miasta Literatury UNESCO. Groteska swoimi działaniami pragnie pokazać, że teatr lalek czy teatr dla dzieci to także miejsca, w których pojawiają się i są promowane nowe teksty. Z jednej strony włączamy się w tegoroczny Festiwal Literatury dla Dzieci, z drugiej rozpoczynamy własną inicjatywę pod nazwą Nowe Sztuki. Będą to czytania performatywne najnowszej dramaturgii dla dzieci i młodzieży zrealizowane przez zespół Groteski oraz zaproszonych gości. Z doświadczenia innych teatrów wiem, że taki spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony rodziców czy opiekunów przychodzących ze swoimi pociechami, ale też samej młodzieży. Liczę na to, że i u nas będą przyciągać liczne grupy odbiorców – mówi Karol Suszczyński, dyrektor Groteski. 

Autor: Andrzej Błażewicz
Reżyseria Roksana Miner 

Występują:
Aleksandra Miska-Iwańczyk (gościnnie)
Iwona Olszewska-Watemborska
Maja Spychaj-Kubacka
Paweł Kuźma
Jarosław Oberbek
Bartłomiej Olszewski
 

18 listopada 2023, godz. 13.30

Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym cykl spotkań Nowe Sztuki – czytania performatywne. 

[Informacja prasowa]

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Prapremiera "Dzikich harców" w Teatrze Guliwer

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 11:29
5 listopada w Teatrze Lalek Guliwer odbędzie się prapremiera spektaklu "Dzikie harce" autorstwa i w reżyserii Wojtka Ziemilskiego. W spektaklu dla widzów od lat 7 zobaczmy, co może się wydarzyć, kiedy tata i syn połączą siły i wspólnie wymyślą przedstawienie. Patronat medialny nad spektaklem objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia biletów na ten spektakl. Zachęcamy do uważnego słuchania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwa 10. Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 08:19
Niech żyje literatura! – to hasło przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci, który do 19 listopada będzie się odbywał w Krakowie. Za nami już październikowe wydarzenia w Gdańsku. W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży - i wiele więcej! To jubileuszowa, 10. edycja pionierskiego, jednego z pierwszych w Polsce wydarzeń, które w centrum uwagi postawiło potrzeby najmłodszych czytelników i czytelniczek. Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń