Polskie Radio Dzieciom

Święto Niepodległości w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 16:00
"Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów." czytamy na stronie www.gov.pl. Tego dnia audycje Polskiego Radia Dzieciom będą miały charakter tematyczny. Po szczegóły zapraszamy poniżej.
Święto Niepodległości w Polskim Radiu Dzieciom
Święto Niepodległości w Polskim Radiu DzieciomFoto: PR

W audycji "Rodzinny W-F" (10:00 – 11:00) porozmawiamy o najlepszych sportowcach II RP
Po 123 latach zaborów do odbudowania w wolnej Polsce były wszystkie dziedziny życia, również sport.  Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej mieliśmy już ponad 350 tys. sportowców - pięć razy więcej niż tuż po odzyskaniu niepodległości. Wśród nich: Jadwiga Jędrzejowska, Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Stanisław Marusarz - opowiemy o Nich. 

11:00 – 12:00 – Z archiwum PRD – Fragmenty koncertów "Oczami Dziecka – Niepodległość" z 2018 i 2019 roku.

Podczas koncertów usłyszymy pieśni patriotyczne wykonywane przez laureatów konkursu wokalnego "Płytoteka". Piosenki które wybrzmią to m.in. "Warszawskie dzieci", "Dziś idę walczyć mamo", "Misto 44", "Uwierz Polsko", "Taki kraj", "Wrócą chłopcy", czy "My, Pierwsza Brygada".

Tutaj szerszy opis koncertów:

Koncert z 2018
W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie miał miejsce koncert Laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Patriotycznej "Płytoteka", dzieci z Akademii Teatru Muzycznego "Artysta" oraz uczniów z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych nr 3 I i II stopnia im. Grażyny Bacewicz w Warszawie.

Młodzi artyści podczas koncertu organizowanego przez Polskie Radio Dzieciom "Oczami Dziecka – Niepodległość" zaprezentowali się w repertuarze patriotycznym wzbogaconym o piosenki lat 80. Podczas koncertu można było usłyszeć m.in. następujące utwory: "Wrócą Chłopcy", "Dziś idę walczyć mamo", "Zielono mi", "Aleją gwiazd", "Co mi Panie dasz", "Pierwsza Brygada" czy "Luna srebnooka".

Koncert został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Link do koncertu: kliknij TU.
Link do galerii zdjęć: GALERIA 

Koncert 2019

W Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana, młodzi artyści zaprezentowali repertuar patriotyczny i polskie piosenki z lat 80-tych i 90-tych.

"Dziś idę walczyć mamo", "Warszawskie Dzieci" czy "Panie Generale" to tylko niektóre ze znanych utworów, które usłyszeliśmy podczas II edycji koncertu patriotycznego Polskiego Radia Dzieciom "Oczami Dziecka - Niepodległość".

Na scenie wystąpili m.in. laureaci II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Polskiej "Płytoteka", Chór Akademii Teatru Muzycznego oraz Chór z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie by zaprezentować piosenki patriotyczne przeplatane polskimi piosenkami z lat 80-tych i 90-tych. W ten sposób Polskie Radio Dzieciom uczciło 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Była to także okazja do posłuchania piosenek, które wielu dzisiejszym trzydziestolatkom i czterdziestolatkom towarzyszyły w dzieciństwie.

Koncert odbył się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego.

Link do artykułu zawierającego m.in. video z zarejestrowanego koncertu: Kliknij TU 
Lik do galerii zdjęć: GALERIA

15:00 – 16:00 – Dawno, dawno temu

Warto dowiedzieć się czegoś o tradycji niepodległościowej naszego kraju. W tym celu zapraszamy wszystkich Słuchaczy na wycieczkę do Muzeum Tradycji Niepodległościowej, które mieści się w Łodzi. Oprowadzą nas  po nim dr Piotr Machlański, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Kamila Lutek-Urbaniak, adiunkt w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi z działu edukacji. Dowiemy się także, czym jest patriotyzm i w jaki sposób się go okazuje. Przyjrzymy się także postaci Józefa Piłsudskiego. Kim był i czym zasłynął, że warto znać jego historię.


Zabawa w mediach społecznościowych "Polskie symbole narodowe w naszym życiu" – od 9.11 do 12.11:
Pod postem na naszym profilu facebookowym słuchacze zamieszczają zdjęcia stworzonych przez dzieci prac, które mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną. Praca powinna przedstawiać nasze symbole narodowe, to jaką pełnią one role w naszym życiu oraz gdzie możemy je odnaleźć w naszym życiu codziennym.

Zapraszamy!

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Oczami Dziecka - Niepodległość". Zobacz koncerty Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 05:00
Polskie Radio Dzieciom prezentuje dwa koncerty patriotyczne Polskiego Radia Dzieciom "Oczami Dziecka - Niepodległość". W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie miały miejsce koncerty Laureatów I i II Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Patriotycznej "Płytoteka". Koncerty zostały objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
rozwiń zwiń