Polskie Radio Dzieciom

Wigierski Park Narodowy. Życie bobrów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:15
Północny wschód Polski to wspaniałe jeziora, a jedno z nich nazwą podobne jest, jak mówi Leopold - do śliwki węgierki… Jezioro Wigry, bo o nie chodzi, kształtem przypomina literę „S”. A dawniej nazywało się Wingry, podobno od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się). Taką nazwę znajdujemy też w dawnej informacji o łowach Władysława Jagiełły. Kronikarz napisał, że w 1418 roku władca polował na terenie zwanym Wingri. W tamte rejony zabrał słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom przyrodnik - gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Elli60/Pixabay

Gość Lwa i Królika to to człowiek, który postanowił wybrać się w rowerową podróż i dotrzeć do wszystkich parków narodowych w Polsce. Filipowi i Leopoldowi opowiedział o kolejnym parku, który bardzo mu się spodobał - to piękne lasy poprzeplatane jeziorami! 

Posłuchaj
52:27 Dzieci_AAC 2020_11_04-18-00-18.mp3 Wigierski Park Narodowy. Z bobrem w tle (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_4.11.2020.

Każdy z parków narodowych ma jakieś godło, takie swoiste logo. Znakiem rozpoznawczym tego wigierskiego jest bóbr. I od tego właśnie zwierzęcia gość "Podwieczorka" zaczyna swoją zwierzęcą opowieść. Ponieważ Wigry, to piękne dzikie i wodne tereny, to tam bóbr ma się fantastycznie. Ma mnóstwo miejsca, by budować swoje tamy…

Jakie jeszcze zwierzęta można w tym parku spotkać? W jaki sposób najlepiej zwiedzać ten park - rowerem, czy kajakiem? I jak nazywa się jedna z najpiękniejszych polskich rzek, która też płynie przez teren parku?

Posłuchajcie!

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Gość: Bartosz Popczyński
Data emisji: 04.11.2020
Godz. emisji: 18.00

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

Zobacz także
Czytaj także

Jak filozofują dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 08:00
Kim jest człowiek? Jaki jest sens życia? Czy lepiej zjeść cukierek czy mieć cukierek? Wiktor Piotrowski, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego, opowiedział czym zajmuje się filozofia, czy jest ona zarezerwowana tylko dla uczonych czy dotyczy nas wszystkich w codziennym życiu i to już od najmłodszych lat. Rozmawiali z nim Filip i Leopold.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co nas łączy z innymi zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 13:34
W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" Królik Filip nie ukrywał zachwytu nad opowieścią, o tym, że "wszystkie człowieki wszystko wzięły od zwierząt". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przygotować się do podróży na Marsa?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 20:11
O kolonizacji kosmosu - czyli mieszkaniu na innych planetach, mówi się od dawna. Inżynierowie zapewniają, że rakiety będą mogły kiedyś zabrać w podróż na Marsa nawet 100 osób! I bardzo dobrze - naukowcy szacują bowiem, że żeby zasiedlić czerwoną planetę musi na niej mieszkać 110 osób!
rozwiń zwiń