Polskie Radio Dzieciom

W prastarej białowieskiej puszczy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:00
W 1921 roku, okolice Białowieży nazwano "Rezerwatem". W roku 1932 ten "Rezerwat" został przekształcony w "Park Narodowy w Białowieży". A od 1947 do dziś, teren chroniony nosi nazwę "Białowieskiego Park Narodowy".
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park NarodowyFoto: Bartek Popczyński

O wyjątkowości tego parku, o zwierzętach, jakie w nim żyją i o jego Puszczy – ostatnim na niżu Europy lesie naturalnym, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych - opowiedział ostatnio zwierzakom w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, Bartek Popczyński. Niezmordowany podróżnik, cyklista, który na rowerze odwiedza wszystkie polskie parki narodowe.

Posłuchaj
51:04 Dzieci_AAC 2021_01_08-17-59-07.mp3 Dlaczego warto wybrać się rodzinnie do Białowieskiego Parku Narodowego?

 
Białowieski Park Narodowy znany jest przede wszystkim z ochrony.  - To właśnie w Białowieskim Parku Narodowym uratowano światową populację żubra, której jeszcze niedawno groziło wyginięcie. Żubrów mogło już nie być, ale całe szczęście, że ludzie się opamiętali - opowiadał gość podwieczorka. Rzeczywiście, teraz żubrów w Polsce jest 2200 sztuk, a na całym świecie 8500. I w dodatku, jak mówią niektórzy, można stwierdzić, że co czwarty żubr na świecie - jest Polakiem.

Posłuchajcie opowieści o lesie i mieszkańcach jednego z najbardziej znanych parków narodowych w Polsce.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Bartek Popczyński
Data emisji: 08.01.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

jo

Zobacz także
Czytaj także

Dobra noc. Czy bycie śpiochem to dobra rzecz?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 11:00
Zaburzenia snu są coraz powszechniejszym problemem. I, jak się okazuje dotyczą nie tylko ludzi, ale czasem i zwierząt - a już na pewno tych radiowych. Jak wiecie, żyjące w naturze lwy często odpoczywają. Może bywają zmęczone? A Lew Leopold Grzywa na pewno też ostatnio był zmęczony bo aż zasnął i to na początku audycji w Polskim Radiu Dzieciom! I co było dalej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieszczady! Tarnica, Szeroki Wierch, Przysłup Caryński...

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 08:00
Góry, lasy i całkiem sporo zwierząt, a wśród nich wilki i niedźwiedzie... więc może by tak rzucić wszystko i pojechać w końcu w te Bieszczady? Tarnica, Szeroki Wierch, Przysłup Caryński... kto nie miał takich marzeń! Czasem nawet myślą o tym radiowe zwierzaki. Lew i Królik tak za tymi górami zatęsknili, że do bieszczadzkiej rozmowy zaprosili podróżniczkę Zofię Nowaczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto wymyślił radio? Historia odbiorników radiowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:00
"Telegraf jest rodzajem bardzo długiego kota. Naciskacie jego ogon w Nowym Jorku, a głowa miauczy w Los Angeles. Radio działa na tej samej zasadzie. Tylko nie ma kota !" - tłumaczył już sto lat temu ciekawym tego wynalazku, laureat Nagrody Nobla, Albert Einstein. Jak na przestrzeni wieków zmieniały się sposoby i narzędzia masowej komunikacji?
rozwiń zwiń