W dawnych czasach, kiedy ludzie znajdowali stare kości, nie byli pewni, co o nich sądzić. Tak więc często wykorzystując opisy różnych potworów, wymyślali historie, które tłumaczyłyby ich pochodzenie. Na skutek tego, jak powiedział gość audycji Tadeusz Grajpel – Legenda, która potem przerodziła się w to, co jest Smokiem Wawelskim, powstała mniej więcej 2500 lat temu. Co więcej, rolę niebezpiecznego stwora pełniła wówczas poczwara.
59:29 2021_04_20 18_00_03_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Prawdziwa historia o Smoku Wawelskim (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_20 kwietnia godz. 18:00
Historia opowiadała o władcy, który miał dwóch synów o przeciwnych charakterach. Pewnego dnia jednemu z nich udało się pokonać potwora, jednak w drodze do domu został on zabity przez swojego złego brata, który wkrótce objął tron. Z czasem ludzie zaczęli się buntować, gdyż według legendy na tronie zasiadał morderca. Tak więc z biegiem lat opowieść została przekształcona, w taki sposób, że poczwarę zastąpił smok, a rolę bohatera przejął człowiek z tamtejszego ludu, znany jako Szewczyk Dratewka.
Celem dawnych opowieści było nie tylko wywołanie radości, smutku lub pokazanie przodków w danym świetle, ale przede wszystkim miały one wydźwięk dydaktyczno-moralizatorski. Tak więc opowiadając legendy chciało się przekazać wzorce, według których powinno się postępować oraz ukazać, że czyny pociągają za sobą skutki.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Tadeusz Grajpel
Data emisji: 20.04.2021
Godz. emisji: 18.00.
Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!