Polskie Radio Dzieciom

Jak pszczoły produkują miód? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 10:00
Pracowite pszczółki spędzają całe swoje krótkie życie na zbieraniu nektaru i pyłków, z których następnie robią miód. Nie jest to jednak ich jedyna rola. Są one dla nas szczególnie ważne, ponieważ zapylają rośliny, tym samym przyczyniając się do wzrostu warzyw i owoców, które następnie jemy. Jak dokładnie wygląda ich praca i podział obowiązków w ulu? Gospodarze "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, zapytali o to Magdę Kozierską z Fundacji Kochajmy Pszczoły.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Rodzajów pszczół jest wiele. Te, które mieszkają w ulu z innymi nazywane są miodnymi. Z kolei pszczoły samotnice żyją w pojedynkę. Nie dają miodu, a to, co zbierają wykorzystują na potrzeby własne i swoich dzieci. Chociaż ich sezon przypada między wiosną, a jesienią, zazwyczaj żyją około 6 tygodni. Wyjątkiem jest tzw. lepiarka wrzosowa, która pojawia się tylko w okresie kwitnienia kwiatów wrzosu.

Przez pierwszy miesiąc ich życia pszczoły pracują w ulu, a przez następne dwa tygodnie zbierają pyłek i nektar. Najstarsze osobniki co dzień rano szukają najładniej pachnących kwiatów, a następnie wskazują do nich drogę pozostałym pszczółkom. Kiedy już za pomocą specjalnej rurki wypiją nektar, wracają do ula, gdzie inne owady zabierają od nich przyniesiony zapas, a potem wlewają go do wolnych komórek. Aby pozbyć się z nektaru wody, muszą ją odparować. Robią to poprzez wentylację, czyli machanie skrzydełkami. W procesie tym chłodne powietrze jest nawiewane na miejsce ciepłego. Jeśli pszczelarz nie trzyma pszczół w jednym miejscu, jego zbiory miodu mogą wynosić od 30kg do 60kg w ciągu całego sezonu. 

Posłuchaj
59:18 2021_07_06 18_00_09_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Jak pszczoły produkują miód? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_6.07.2021.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Pszczół, który przypada 8 sierpnia, Fundacja Kochajmy Pszczoły przygotowała konkurs „Ogród przyjazny owadom zapylającym”. W zależności od wieku powstały różne kategorie. Dzieci z grupy 4-7 lat oraz 8-13 lat mogą przygotować pracę plastyczną lub przestrzenną. Z kolei dla młodzieży w wieku 14-18 lat i osób powyżej 18 roku życia przewidziany jest konkurs fotograficzny. Szczegółowe informacje można znaleźć na profilu społecznościowym Fundacji. 


Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Magda Kozierska / Fundacja Kochajmy Pszczoły.
Data emisji: 6.07.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:45
Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak obchodzono kiedyś początek lata?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 17:52
Za pierwszy dzień lata uznaje się datę 22 czerwca. Okres ten charakteryzuje się przesileniem letnim, które jest szczególnym czasem w roku. Obecnie Noc Świętojańska, zwana także Wigilią św. Jana obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca. Zanim jednak Polska przyjęła chrzest, między 21, a 22 czerwca celebrowano święto pogańskie zwane Nocą Kupały.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznajemy Argentynę - audycja dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 12:44
W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom zabraliśmy słuchaczy w daleką podróż do Argentyny, która jest drugim co do wielkości państwem Ameryki Południowej, a swą nazwę podobno wzięła od srebra. 
rozwiń zwiń