Polskie Radio Dzieciom

Czy wronom i gawronom jest zimno? Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 14:22
Listopad to jesienny miesiąc , który daje możliwość przygotowania się do zimy. I nie chodzi tu tylko o ludzi. Te kroki widoczne są w przyrodzie w wielu miejscach. O listopadowych zmaganiach zwierząt w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedział przyrodnik, Bartosz Popczyński.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak wskazuje nazwa tego miesiąca, w listopadzie z drzew spadają liście, które wcześniej przybierają jesienne barwy. Odpowiedzialna za to jest temperatura, która także spada w czasie jesieni. Powiedzmy sobie szczerze - w listopadzie bliżej nam do zimy. Lato już dawno pożegnaliśmy i minie jeszcze sporo czasu, zanim ono powróci. Listopad to ostatni jesienny miesiąc, a to oznacza, że zima już za pasem. Lada moment biały puch przykryje ziemię, a my nie będziemy wychodzić z domu bez czapki, szalika i rękawiczek. Jak to wygląda w świecie zwierząt? 

Posłuchaj
59:18 2021_11_04 18_00_01_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 4 listopada godz. 18:00

Chłód sprawia, że część ptaków odlatuje w poszukiwaniu ciepła. Niektóre gatunki zostają z nami na zimę. Jeszcze inne przylatują. Jak sobie radzą i czy w ogóle marzną? Czy powinniśmy je dokarmiać? A co ze zwierzętami, które zapadają w sen zimowy? Odpowiedzi na te i inne pytania zna gość Polskiego Radia Dzieciom. Podzielił się nimi w jesiennej rozmowie, do której zaprosili go Lew i Królik.

Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Bartosz Popczyński - przyrodnik
Data emisji: 4.11.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Gdzie pływa najwięcej rekinów?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:03
Rekiny to jedne z najniebezpieczniejszych i największych ryb na świecie. Potrafią pływać nawet kilkadziesiąt km/h oraz wyczuć krew z bardzo dużej odległości. Co ciekawe, istnieje gatunek rekina, który żywi się planktonem. Jak się nazywa? Odpowiedź można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, którego gościem był Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile owiec jest na Wyspach Owczych?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 14:45
Wyspy Owcze, które należą do Królestwa Danii składają się z 18 wulkanicznych skrawków lądów, które położone są na północy Atlantyku. O tamtejszej kulturze i życiu na wyspach opowiedziała w "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, blogerka, autorka przewodników turystycznych, Sabina Poulsen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w Bałtyku pływają rekiny?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 10:00
Prowadzący "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w PR Dzieciom, postanowili wybrać się na wycieczkę na północ Polski, gdzie o Morzu Bałtyckim opowiedział im Rafał Jankowski, autor książki "Bałtyk". Co ciekawe, w przeszłości zbiornik ten nazywany był jeziorem, ponieważ poruszający się lodowiec spowodował wypiętrzenie lądu, co skutkowało dwukrotnym odcięciem morza do wszechoceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietoperze - dlaczego latają zygzakiem i inne ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 17:49
Są jedynymi lotnymi ssakami, prowadzącymi nocny tryb życia, latają zygzakiem i posługują się echolokacją. O nietoperzach w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedziała Justyna Odrzykoska, członkini Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.  
rozwiń zwiń