Polskie Radio Dzieciom

Ile kolców mają jeże i czy zapadły już w zimowy sen?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:57
Są największymi ssakami owadożernymi w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym są kolce, które stanowią ochronę przed większymi drapieżnikami. Główne zmysły jeży to węch i słuch. O jeżach w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" opowiedziała Róża Pawlicka, warszawska ratowniczka jeży. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Coatesy

W Polsce możemy spotkać dwa gatunki jeży. Na zachód od Wisły mieszka jeż zachodni, zwany również europejskim, a na wschód od Wisły - jeż wschodni. Oba gatunki są niezwykle podobne do siebie i rozróżnić mogą je tylko specjaliści. 

Jeże często przedstawiane są w towarzystwie jabłek. To przekonanie, które wywodzi się z bajek, możemy śmiało między bajkami pozostawić. Jeże nie są roślinożercami, a drapieżnikami. Żywią się głównie owadami, ale też niektórymi małymi ssakami, płazami, ślimakami czy dżdżownicami. 

Posłuchaj
58:50 2021_11_25 18_00_17_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 25 listopada godz. 18:00

Jakie są zwyczaje jeży, dlaczego jesienią warto zostawiać dla nich liście, a także o tym, jak wygląda opieka nad małymi jeżykami, opowiedziała warszawska ratowniczka jeży, znana również jako mama jeżowa, Róża Pawlicka. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Róża Pawlicka, warszawska ratowniczka jeży
Data emisji: 25.11.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Gdzie pływa najwięcej rekinów?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:03
Rekiny to jedne z najniebezpieczniejszych i największych ryb na świecie. Potrafią pływać nawet kilkadziesiąt km/h oraz wyczuć krew z bardzo dużej odległości. Co ciekawe, istnieje gatunek rekina, który żywi się planktonem. Jak się nazywa? Odpowiedź można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, którego gościem był Konrad Tomaniak z wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w Bałtyku pływają rekiny?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 10:00
Prowadzący "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w PR Dzieciom, postanowili wybrać się na wycieczkę na północ Polski, gdzie o Morzu Bałtyckim opowiedział im Rafał Jankowski, autor książki "Bałtyk". Co ciekawe, w przeszłości zbiornik ten nazywany był jeziorem, ponieważ poruszający się lodowiec spowodował wypiętrzenie lądu, co skutkowało dwukrotnym odcięciem morza do wszechoceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jeść, żeby było nam ciepło w chłodne dni?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 17:33
Teraz, kiedy słońca jest coraz mniej, a temperatura powoli spada, dobrze jest pomyśleć, jak w tym okresie zadbać o swój organizm i zdrowie. Czasami w zimne dni ciepłe ubranie nie wystarcza, dlatego w  "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" porozmawialiśmy z dietetyczką, Magdaleną Czyryndą, która opowiedziała o daniach, które warto jeść, gdy za oknem robi się chłodno. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jesienią i zimą robią mrówki? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 11:17
Świat owadów jest bardzo różnorodny. Istnieje wiele gatunków bezkręgowców przypisanych do poszczególnych grup. W Podwieczorku zabierzemy was w podróż do świata tych małych zwierząt. Jak mrówki, pszczoły, motyle i inne małe stworzenia radzą sobie o tej porze roku?
rozwiń zwiń