Polskie Radio Dzieciom

Wszystkiego najlepszego żółwiu!

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 06:03
Są jednymi z niewielu gadów, które przeżyły katastrofę wiele milionów lat temu. Ich doświadczenie sięga ery dinozaurów. Co warto wiedzieć o żółwiach?
Audio
  • Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 23 maja godz. 18:00
Żółw czerwonolicy
Żółw czerwonolicyFoto: wikimedia.commons/fot.Monika Korzeniec
Gdy się śmiejemy, w ciele pojawiają się podobne zmiany jak podczas wysiłku fizycznego – serce bije szybciej, poprawia się ukrwienie ciała, zwłaszcza mięśni klatki piersiowej i twarzy, człowiek głębiej oddycha, co wpływa na lepsze dotlenienie mózgu i całego organizmu

https:\/\/www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/Smiech-jest-zdrowy-dotlenia-relaksuje-usuwa-stres-i-redukuje-bol_37492.htmlWieża Eiifla,

Są zarówno mięsożerne, jak i roślinożerne, wodne i lądowe. Zamieszkują też na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, ponieważ wolą ciepłe klimaty. Najwięcej znajdziemy ich na egzotycznych wyspach i w odmętach oceanów, ale jeden gatunek wybrał sobie za najlepsze środowisko: Polskę. To żółw błotny.

A czy wiecie, że pewien żółw został nawet wpisany do księgi rekordów Guinessa za to, że pokonał 5,5 metra w 20 sekund!

Dziś w Światowy Dzień Żółwia, Filip i Leopold zainteresują się szczególnie tymi wyjątkowymi przedstawicielami gadów. Po co żółwiowi skorupa? Jakie mamy ich rodzaje i gdzie mieszkają najwięksi przedstawiciele tego gatunku? Jak się odżywiają i w jakich książkach i bajkach można spotkać żółwie?


Zapraszamy na audycję „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00 – 19.00, a szczególnie we wtorek 23 maja.

Zobacz także