Polskie Radio Dzieciom

102. Urodziny Niepodległości. O niepodległości, patriotyzmie i Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 20:27
Nasi zwierzęcy bohaterowie Lew i Królik, zdecydowali się porozmawiać na bardzo poważne, dorosłe tematy. Ale jak o tym nie rozmawiać w dniu kiedy cały kraj ma urodziny niepodległości? Zwłaszcza, że to już 102 rocznica. W dodatku okazało się, że patriotyzm, jak powiedział Królik Filip  - to nie musi być takie ojoj joj! Tylko może to być coś bardzo fajnego, o czym się na pewno przekonacie, słuchając tej audycji!
 ,
Прапор Польщі, ілюстраційне фотоFoto: pxhere.com/CC0 Public Domain

Posłuchaj
50:09 Dzieci_AAC 2020_11_11-17-59-57.mp3 Czym jest patriotyzm? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_11.11.2020.

 

O tym, czym jest patriotyzm, opowiedziała słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom Zofia Stanecka, autorka książki “Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach”. 

A co to jest niepodległość? Królik rozumie ją tak: ma swój domek, może włączyć tam swoje radio, w którym słucha audycji po polsku i nie rzuca papierków na chodnik, bo chce, żeby jego kraj był ładny - tym właśnie jest dla niego niepodległość. Dla gościa “podwieczorka - autorki książek dla dzieci, która zwraca uwagę na znaczenie słów - niepodległość jest “nie-pod -ległością”, składającą się z trzech słów. Co to znaczy?
Czy niepodległość jest ważna? Czemu warto być niepodległym? I czy dzieci też mają swoją niepodległość?
Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Gość: Zofia Stanecka
Data emisji: 11.11.2020
Godz. emisji: 18.00

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

Zobacz także
Czytaj także

Roboty, które kiedyś nas wyręczą

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 16:18
R2D2, C3P0, Wall-e - czy to "Gwiezdne Wojny", czy produkcje z amerykańskiej fabryki snów - roboty od dawna zawojowały wyobraźnię filmowców. Nie tylko filmowców, bo królików też - radiowemu Królikowi zamarzyły się czasy, kiedy nie będzie musiał sprzątać i wszystko za niego zrobi maszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podlasie. Piękno i spokój na krańcu Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 18:41
Słynny polski językoznawca, autor monumentalnego Słownika języka polskiego Bogumił Samuel Linde pisał, że nazwa "Podlasie" wywodzi pochodzenie nazwy od położenia: "jako kraj bliski lasów podlesiem nazywany". Niektórzy badacze twierdzą z kolei, że nazwa Podlasie nie powstała od lasów, jak nazwa Polesie, ale od Lachów (nazwa plemienia), przy granicy których ciągnęło się Podlasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co kryje się w naszych genach?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 19:57
Czemu jeden piesek może być biały, a jego brat łaciaty? Dlaczego ludzie mają różny kolor skóry? Czemu mówi się czasem, że wyglądasz jak "wykapana babcia"? Nad tym właśnie zastanawiali się Leopold i Filip.
rozwiń zwiń