Polskie Radio Dzieciom

"Figlarne słówka". Jakie koziołki fikają słowa?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 15:18
Czy mówi się "na dworze", czy  "na dworzu"? Przecież "dwór" to jest królewski - przekonywał Filip. Żeby odróżnić powietrze od budynku, powinno się mówić " na dworzu", byłoby łatwiej ... - To właśnie, ten kłopot z "dworem", jest świetnym przykładem na to, że słowa naprawdę figlują, robią nam psikusy.  - tłumaczył gość "Podwieczorka" Agata Hącia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/gjee

- My chcemy tak, a słowa chcą inaczej. I czasami nie wiadomo, jak za tymi wyrazami nadążyć! Jak więc radzić sobie ze słownymi psikusami? Jak je rozpoznać i poskromić? Na zabawę ze śmiesznymi wyrazami Lew i Królik namówili językoznawcę Agatę Hącię, która jest autorką książki "Figlarne słówka".

Posłuchaj
60:00 2021_02_23 18_00_11_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 "Figlarne słówka". Jakie koziołki fikają słowa? / Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 23 lutego godz. 18:00

 
Jak słowa potrafią się zmieniać, jakie budzą skojarzenia, jakie fikają koziołki, jak potrafią nas nabrać, jak wędrują i przeskakują z języka do języka? Posłuchajcie.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Martyna Kowacka - ZHP
Data emisji: 19.02.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

jo

Zobacz także
Czytaj także

Język polski

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 13:00
Język polski jest jednym z trudniejszych języków. Podczas „Podwieczorku z Filipem i Leopoldem” przyjrzymy się temu, w jaki sposób się rozwijał i dlaczego tak trudno się go nauczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". Rozmowa o brzydkich słowach

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 23:55
Język, również język polski, bogaty jest w różnorodne słowa. Są tam słowa ładne, choćby królewna, są słowa śmieszne i trudne (gżegżółka na przykład) ale są także i brzydkie, a nawet tak brzydkie, że nie wypada ich przytaczać. Czy więc takie brzydkie słowa powinno się w ogóle omijać dużym łukiem? Czy można ich czasem używać? I kiedy?
rozwiń zwiń