Polskie Radio Dzieciom

Płyty winylowe. Jak działają i jak powstają?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 14:24
Mówimy czasem, gdy ktoś powtarza coś w kółko, że brzmi jak "zdarta płyta". Młodsi słuchacze Polskiego Radia Dzieciom pewnie nie wiedzą, że powiedzenie to nie odnosi się do bardziej znanym dzieciom płyt CD, tylko do starych płyt winylowych, których nie można było potrącać podczas odtwarzania, bo bardzo się rysowały, a na porysowanych płytach igła gramofonowa potrafiła odtwarzać ciągle ten sam fragment nagrania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Vladimir Sukhachev

Czterdzieści lat temu na takich właśnie płytach gramofonowych odtwarzano muzykę i słuchano bajek dla dzieci. "Toto", " Pora na Telesfora", "Dziadek do orzechów" - to tylko niektóre z tytułów zarejestrowanych dla młodych słuchaczy właśnie na winylach.

Posłuchaj
58:56 2021_03_09 18_00_03_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Płyty winylowe. Jak działają i jak powstają? / Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 9 marca godz. 18:00

Jak wytwarzało się takie płyty, skąd się one w ogóle wzięły - o tym w Podwieczorku opowiedział Aleksandar Ćirlić - animator wydarzeń kulturalnych i miłośnik płyt winylowych.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Aleksandar Ćirlić 
Data emisji: 9.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

jo

Zobacz także
Czytaj także

Energia napędzająca świat, to..?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 10:00
Filip i Leopold wpadają czasem w nastrój filozoficzny, który sprawia,że szukają odpowiedzi na zagadki wszechświata. Szukają wtedy nawet takiej odpowiedzi, którą wcześniej poznał już ktoś inny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja muzyczna na domowych instrumentach muzycznych?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 12:15
Czy każdy może grać na instrumencie, i dlaczego tworzenie grup muzycznych dla radości jej członków rozwija mimo wszystko różne inne, ważne umiejętności człowieka? Na te i wiele innych pytań odpowiedział gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" Teatr pod Orzełkiem

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 16:45
Kukiełkowe teatrzyki od średniowiecza do czasów współczesnych wywoływały w małych widzach śmiech, radość i łzy wzruszenia. Do dziś są bowiem grupy aktorskie, które chętnej widowni przedstawiają teatralne historie - choćby w przedszkolach, szkołach czy domach kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pszczoły budzą się już z zimowego snu!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:31
Nie tylko niedźwiedzie! Pszczoły miodne też budzą się teraz z zimowego snu. A kiedy spotkamy je latem w ogrodzie, opędzamy się od nich jak od natrętnych much bojąc się użądlenia. Tymczasem te małe owady zapylają rośliny, będące nieodłączną częścią ekosystemu, którymi żywią się inne owady i zwierzęta. Co teraz pszczoły robią w ulu i jakie prace wykonują pszczelarze aby ich pszczołom żyło się dobrze i zdrowo?
rozwiń zwiń