Polskie Radio Dzieciom

W "Popołudniku" lekcja historii z udziałem dzieci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 12:00
W „Popołudniku Polskiego Radia dzieciom” mówiliśmy o Konstytucji 3 maja, uchwalonej w 1791 roku. Była ona drugą, nowożytną konstytucją na świecie i pierwszą w Europie. Wyprzedziła ją jedynie konstytucja amerykańska z 1787 roku.
Audio
  • W „Popołudniku” Polskiego Radia Dzieciom rozmowy dzieci o Konstytucji 3 maja. Posłuchaj czym jest konstytucja, trójpodział władzy i ustawa zasadnicza, a także realia historyczne czasów powstania Konstytucji, ówczesne zwyczaje Polaków ich sposób życia. Audycję prowadził Zbyszek Kozłowski.
Królewska Katedra na Wawelu
Królewska Katedra na WaweluFoto: Shutterstock

Konstytucja 3 maja była ustawą zasadniczą, określającą podstawy ustroju państwowego i społecznego. Jej autorami byli m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Stanisław Krasiński oraz Hugo Kołłątaj.

W audycji na ten temat brały udział dzieci zaproszone do studia i to one przytaczały fakty z historii. Mówiliśmy też o krajach w których nie ma Ustawy zasadniczej. Przyglądaliśmy się terminom tj. trójpodział władzy i ustawa zasadnicza. Dzieci poznawały też realia historyczne czasów powstania Konstytucji, ówczesne zwyczaje i sposób życia. Mówiliśmy też o miejscach w Polsce gdzie można było przeżywać mocniej to święto.

"Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom, od poniedziałku do piątku od 15.00 do 18.00.

jo

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Multimedialna edukacja historyczna na ławeczce

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 09:00
Nowoczesny pomnik upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, stanie w wielu polskich miastach i gminach. Multimedialna ławka edukacyjna pomoże w edukacji historycznej i pozwoli przypomnieć ważne daty i wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Kościuszkowskie w drodze do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 11:00
Powstanie Kościuszkowskie to jedno z pierwszych polskich powstań narodowych. Jest przystankiem na mapie Polski w drodze do niepodległości, i przeszło do historii jako jedno z ważniejszych wydarzeń.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak godło zmieniało się na przestrzeni wieków

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 12:20
rozwiń zwiń