Polskie Radio
Section05

Słowem Niepodległa

Józef Piłsudski w Częstochowie

Józef Piłsudski tylko raz odwiedził Częstochowę z oficjalną wizytą, jako Naczelnik Państwa. Bywał jednak w Częstochowie wcześniej, by organizować na terenie Królestwa Polskiego walkę o niepodległość. O Marszałku i wkładzie częstochowian w walkę o wolną Polskę mówili goście PR24: dr Ryszard Stefaniak (historyk, autor szeregu publikacji o Częstochowie), dr Juliusz Sętowski (Muzeum Częstochowski, Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy), Mariusz Grzyb (Muzeum Częstochowskie, Dział Historii) oraz Tadeusz Piersiak (dyrektor Muzeum Częstochowskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Częstochowa odzyskanie niepodległości Józef Piłsudski Jasna Góra

Oblęgorek - dar narodu dla Henryka Sienkiewicza

Słowem Niepodległa odwiedziła Oblęgorek - majątek ufundowany w 1900 r. przez społeczeństwo polskie dla Henryka Sienkiewicza, z okazji 25-lecia pracy literackiej. Od 1902 do 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji i pracowni. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef, a w 1958 r. dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały państwu dworek, w którym powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Henryk Sienkiewicz

Dwie drogi Wielkopolski do niepodległości

"Słowem Niepodległa" gościła w Poznaniu, w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, które znajduje się w Odwachu na Starym Rynku. Gośćmi audycji byli profesor Olaf Bergmann i Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dr Marek Rezler - historyk, znawca historii miasta i regionu oraz Jan Gruszka z Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Poznań odzyskanie niepodległości powstanie wielkopolskie rozbiory Polski

Muzeum Ordynariatu Polowego. "Jedyne tego typu na świecie"

Muzeum Ordynariatu Polowego mieszczące się w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego działa od grudnia 2010 r. W muzeum można zapoznać się z historią duszpasterstwa wojskowego, począwszy od chrztu Polski, aż do czasów współczesnych. O roli kościoła podczas zaborów rozmawiali w PR24: ks.  Zbigniew Kępa - rzecznik prasowy ordynariatu polowego, prof.  Janusz Odziemkowski - UKSW, płk. Jacek Macyszyn – dyrektor Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Kościół historia Polski muzeum Warszawa

Pierwsze miasto w Królestwie Polskim, które się oswobodziło

- Radom to robotnicze miasto. Była tu kolportowana rewolucyjna bibuła, która trafiała na bardzo podatny grunt w młodych, rozpalonych umysłach. Tutejsza młodzież była wychowywana w duchu patriotycznym – mówił w audycji Słowem Niepodległa pisarz, regionalista Marcin Kępa z Radomskiego Towarzystwa Naukowego. O walce o niepodległość w Radomiu opowiadali także założyciel Radomskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 72 pułku piechoty Przemysław Bednarczyk, Adam Zieleziński z Muzeum Jacka Malczewskiego i historyk Krzysztof Skarżyński.
Zobacz więcej na temat:  Radom niepodległość

Premier o Rejsie Niepodległości: Płyńcie w imię Polski

Dar Młodzieży wyruszył w Rejs Niepodległości. „Niech zachwyca swoim pięknem i przypomina o wielkim dziele odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej; niech mówi o dziele, które jest przed nami, czyli budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach” - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Dar Młodzieży odzyskanie niepodległości Piotr Gliński Andrzej Duda historia Polski

Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości dookoła świata

W Gdyni zakończyły się uroczystości z okazji wypłynięcia Daru Młodzieży w Rejs Niepodległości, który ma uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Żaglowiec rozpoczął dziesięciomiesięczny rejs. Z okazji wypłynięcia przemówienie wygłosił premier Mateusz Morawiecki. O rejsie mówili w audycji Słowem Niepodegła m.in. rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjna Salvatti ks. Jerzy Limanówka, a także komendant Daru Młodzieży Ireneusz Lewandowski i żeglarka Monika Witkowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dar Młodzieży odzyskanie niepodległości Gdynia historia Polski

Warmia i Olsztyn. Historia polskiej tożsamości

- W II połowie XIX wieku lud warmiński na tyle się wzbogacił, że zaczął się interesować kulturą polską, szukać swoich śladów tożsamości. Wojny napoleońskie pobudziły tożsamość niemiecką, natomiast uwłaszczenie, Powstanie Styczniowe i kulturkampf pobudziły szukanie drogi do tożsamości polskiej na południowej Warmii – powiedział w audycji Słowem Niepodległa prof. Stanisław Achremczyk z Ośrodka Badań Naukowych im. Kętrzyńskiego w Olsztynie. Gościem audycji była także kustosz Danuta Syrwid z Domu Gazety Olsztyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Olsztyn niepodległość odzyskanie niepodległości

Słowem Niepodległa w Lublinie. Powstanie rządu Daszyńskiego

7 listopada 1918 roku powołany został w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim jako premierem. „Skutki powołania rządu lubelskiego odczuwamy do dzisiaj, ponieważ to on pchnął Polskę w kierunku demokratyzacji i wolnych wyborów” – mówił w audycji Słowem Niepodległa historyk z działu edukacji Muzeum Lubelskiego dr Mateusz Gapski. W audycji gościli także Piotr Krukowski (dział militarny Lubelskiego Muzeum) i Mateusz Lipiński (grupa rekonstrukcji historycznej „Grenediere”).
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Józef Piłsudski Ignacy Daszyński odzyskanie niepodległości Lublin

Broniewski symbolem walki o niepodległość Płocka

Jedno z najstarszych miast w Polsce, czyli Płock w 1921 roku został odznaczony przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę podczas wojny polsko-bolszewickiej. Z walką o niepodległość mieszkańców Płocka związana jest postać poety Władysława Broniewskiego. O roli Płocka w odzyskaniu niepodległości mówili w audycji Słowem Niepodległa Joanna Banasiak (dyrektor Książnicy Płockiej) historyk dr Grzegorz Gołębiewski i Tadeusz Milke (harcerski Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”).
Zobacz więcej na temat:  Płock Władysław Broniewski historia Polski odzyskanie niepodległości niepodległość

Pozytywizm i romantyzm na drodze odzyskania niepodległości

– Romantycy, zarówno czynem, jak i słowem, walczyli o polską niepodległość – powiedziała Aldona Łyszkowska, kustosz w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W specjalnej audycji Polskiego Radia 24, nadawanej z Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, nieopodal Ciechanowa, rozmowa o roli i znaczeniu pozytywizmu oraz romantyzmu w procesie odzyskiwania niepodległości przez Rzeczpospolitą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Ciechanów Aleksander Świętochowski romantyzm

Władysław Grabski i Łowicz. Jak odzyskiwano niepodległość

7 lipca 1874 roku w Borowie koło Łowicza przyszedł na świat Władysław Grabski, polski polityk narodowej demokracji, ekonomista, historyk, minister skarbu oraz dwukrotny premier II Rzeczpospolitej. O historii rodziny Grabskich, a także o formacji ideowej rodzeństwa - Zofii, Władysława i Stanisława i różnorodnych formach ich zaangażowania patriotycznego, ale także o drodze Łomży do niepodległości opowiadali w audycji Słowem Niepodległa historyk, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, dr Tadeusz Żaczek z Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Zdzisław Kryściak z Koła Przewodników PTTK oddział w Łowiczu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Łowicz Władysław Grabski niepodległość odzyskanie niepodległości

Grodzisk Mazowiecki: drogi do wolności w 1918 roku

- Kiedy przyszła noc 11 listopada 1918 roku grodziszczanie zebrani w jednej z sal rzucili się do rozbrajania Niemców. To byli młodzi ludzie – harcerze, członkowie towarzystwa gimnastycznego „Sokół”, którzy bez strachu zajęli posterunki niemieckie – mówił w audycji Słowem Niepodległa znawca historii miasta Łukasz Nowacki. O drodze Grodziska Mazowieckiego do niepodległości mówili też Janusz Sobieraj i Sylwester Stankiewicz (komenda hufca ZHP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Szare Szeregi 11 listopada historia Polski II wojna światowa