Polskie Radio
Section05

Słowem Niepodległa

Historia nigdy niezdobytej twierdzy Modlin

- Wszystko co działo się w Europie po 1806 roku jest związane z Modlinem. Tutaj jak w lustrze odbijały się wydarzenia na Starym Kontynencie. Twierdza była oblegana cztery razy i ani razu nie został zdobyta. Modlin to geniusz Napoleona, duma carów, ale i polska krew – mówił w audycji Słowem Niepodległa przewodnik po twierdzy Modlin Maciej Kostrzewski. W audycji uczestniczyli także Robert Kanigowski (prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin) i Sebastian Sosiński (prezes lokalnej organizacji turystycznej Trzech Rzek).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Modlin odzyskanie niepodległości powstanie listopadowe Józef Piłsudski Napoleon Bonaparte

Słowem Niepodległa w Kutnie. Opowieść o dążeniu do wolności

Kutno leży na szlaku, gdzie od lat krzyżowały się trudne losy naszego kraju. W Muzeum Regionalnym w sali gen. Józefa Hallera o lokalnej historii, która miała wpływ na dzieje całego kraju opowiadali goście audycji Słowem Niepodległa: historycy Jacek Saramonowicz i Piotr Stasiak - autorzy monografii „Kutno. Przeszłość i współczesność” oraz Grzegorz Skrzynecki - dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kutno niepodległość odzyskanie niepodległości historia Polski Powstanie Styczniowe potop szwedzki Napoleon_Bonaparte I wojna światowa Józef Haller

Walka o niepodległość. "Tu oddychało się wolną Polską"

Tu oddychało się nie tylko świeżym powietrzem sosnowych drzew, ale także wolna Polską. W starannie zaprojektowanym Konstancinie pod Warszawą czytano polską literaturę, organizowano koncerty. - Tu w latach 90-tych XIX wieku budziła się droga do wolności Polaków – powiedziała Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury, która wraz z Hanną Kaniastą, redaktorką strony Wirtualne Muzeum Konstancina oprowadzała po mieście w audycji Słowem Niepodległa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość odzyskanie niepodległości Konstancin historia Polski Stefan Żeromski Żeromski bio

"Żeromski był prezydentem Rzeczpospolitej Zakopiańskiej"

– Jest kilka miast, które walczą o prymat pierwszeństwa. Poza Zakopanem, w grę wchodzi Kraków czy Tarnów – wskazywał w audycji Słowem Niepodległa Jerzy Roszkowski, historyk. W Polskim Radiu 24 o drodze do odzyskania niepodległości w Zakopanem mówili również Jan Karpiel-Bułecka, animator kultury zakopiańskiej, Małgorzata Wnuk - prawnuczka założyciela najstarszej, jeszcze dziewiętnastowiecznej zakopiańskiej restauracji „U Wnuka”, a także Anna Wende-Surmiak i Michał Murzyn z Muzeum Tatrzańskiego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane niepodległość odzyskanie niepodległości Stefan Żeromski Józef Piłsudski

Proces odzyskiwania niepodległości w Suwałkach  

Suwałki to miasto, które przechodził z rąk do rąk na przestrzeni wieków. Najpierw było to Wielkie Księstwo Litewskie, potem Królestwo Prus, następnie Księstwo Warszawskie, Imperium Rosyjskie, Rzesza Niemiecka, Rzeczpospolita Polska, III Rzesza i wreszcie wolna Polska. O Suwalszczyźnie w audycji Słowem Niepodległa opowiadali Jerzy Brzozowski i dr Krzysztof Skłodowski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, a także dr Maciej Abrosiewicz z Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego.
Zobacz więcej na temat:  Suwałki Suwalszczyzna odzyskanie niepodległości niepodległość historia Polski

Antoni Stawarz – zapomniany bohater polskiej niepodległości

Antoni Stawarz to postać, która miała kluczowe znaczenia dla wyzwolenia Krakowa pod koniec października 1918 roku, a tym samym dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Porucznik Stawarz dowodził bezkrwawym powstaniem w Krakowie, lecz po wojnie został zapomniany. O krakowskiej drodze do niepodległości mówili w audycji Słowem Niepodległa Melania Tutak (adiunkt Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) i Maciej Miezian (kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kraków odzyskanie niepodległości niepodległość historia Polski

Słowem Niepodległa: śladami Józefa Piłsudskiego w Łodzi

- Józef Piłsudski przebywał w Łodzi od jesieni 1899 roku. Przyjechał tu ze swoją świeżo poślubioną żoną Marią, gdyż chcieli stworzyć w Łodzi drukarnię pisma "Robotnik" – mówił w nowej audycji Polskiego Radia 24 Słowem Niepodległa dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Gość opowiadał także o aresztowaniu Piłsudskiego, jego pobycie w więzieniu przy ul. Gdańskiej i rewolucji 1905 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Józef Piłsudski Łódź niepodległość historia Polski odzyskanie niepodległości