Polskie Radio
Section05

Aleksander Świętochowski

Literacka podróż po północnym Mazowszu

Rok 2022 śmiało można nazwać rokiem literatury polskiej - to dzięki uchwałom Sejmu Rok Marii Konopnickiej, ale również Rok Romantyzmu Polskiego. Geograficznie oba te wątki łączy północne Mazowsze. Tam, w niewielkiej odległości od siebie, znajdują się trzy ważne dla polskiej literatury miejsca: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie oraz, niejako pomiędzy nimi, Ciechanów – ważne miejsce dla myśli pozytywistycznej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Zygmunt Krasiński Maria Konopnicka romantyzm Ciechanów poezja Trójka

Pozytywizm warszawski. Kiedy naród "przestał walczyć i spiskować, a zaczął myśleć"

Pozytywizm warszawski był tworzony w Królestwie Kongresowym po 1863-64 roku, po klęsce powstania styczniowego. Jednym z jego twórców był młody Aleksander Świętochowski, który - tak, jak i jego zwolennicy - doszedł do przekonania, po krwawym stłumieniu zrywu przez Rosję i podliczeniu strat, że walka o niepodległość z bronią w ręku nie ma sensu, a do celu można zmierzać przez rozwój cywilizacyjny: oświatę, rozwój gospodarki, nauki, kultury. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Dorota Truszczak prof. Andrzej Nowak 160. rocznica powstania styczniowego

Pozytywizm i romantyzm na drodze odzyskania niepodległości

– Romantycy, zarówno czynem, jak i słowem, walczyli o polską niepodległość – powiedziała Aldona Łyszkowska, kustosz w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W specjalnej audycji Polskiego Radia 24, nadawanej z Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, nieopodal Ciechanowa, rozmowa o roli i znaczeniu pozytywizmu oraz romantyzmu w procesie odzyskiwania niepodległości przez Rzeczpospolitą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Ciechanów Słowem Niepodległa romantyzm