Podczas oglądania bajek u dziecka wydzielają się endorfiny. Pojawiają się także fale alfa, które działają w sposób rozluźniający. Gdy przyjemność zostaje dziecku odebrana, pojawia się złość. Przed włączeniem bajki należy więc ustalić z dzieckiem kilka zasad, m.in. czas oglądania.
Zarówno treść, jak i czas oglądania bajek powinny być uzależnione od wieku dziecka. Dzieci w wieku od trzeciego do szóstego roku życia nie powinny oglądać bajek dłużej niż przez dwadzieścia minut przy jednym podejściu. Wszystko przez to, że tyle wynosi maksymalny czas, w którym pozostaną skupione.
59:09 2022_01_26 21_00_09_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?
Warto towarzyszyć dziecku w oglądaniu bajek. Rodzic może wówczas na bieżąco tłumaczyć mu to, co dzieje się na ekranie i przekładać to na rzeczywistość. Być może u dziecka pojawi się potrzeba rozmowy na temat obejrzanych treści i zechce ono podzielić się własnymi spostrzeżeniami.
Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z wyłączeniem bajki, powinno się przestrzegać kilku zasad. Pamiętajmy, że bajki nie powinny stanowić kary lub nagrody. Nie możemy traktować ich także jako narzędzie do uspokajania dziecka. Nie należy również uczyć dzieci oglądania w czasie jedzenia.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska
Gość: Marlena Bronhard-Puchała – psycholożka dziecięca, pedagożka
Data emisji: 26.01.2022
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj więcej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!