Polskie Radio Dzieciom

"Lilana" - opowieść o pięknym miejscu w środku lasu 

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 15:00
Lilana - wioska, prawie jak każda inna, tyle, że w środku lasu pełnego magii i tajemnic. Natalia to mieszkająca tam dziewczynka. Z rodzicami, małym bratem, a nawet psem. Niby zwyczajni. Tylko, że mama maluje obraz za obrazem, a pies boi się walizek. 
Audio
  • Małgorzata Strękowska-Zaremba - autorka "Lilany" gościem Martyny Chuderskiej (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_29.12.2019.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Autorką tytułowej "Lilany" jest Małgorzata Strękowska-Zaremba, dziennikarka, autorka podręczników, ale i pisarka książek dla dzieci. Spod jej pióra wychodzą historie niezwykłe, tajemnicze, pełne emocji. A opowieść o Lilanie to taka książka dla starszych dzieci, która również dorosłych nie pozostawi obojętnymi. 

Skąd pomysł na tę historię? - Niektóre moje książki piszę jakby bezmyślnie, a inne się we mnie nawarstwiają i dopiero potem zaczyna się we mnie to sklejać. Lilana tak się we mnie gromadziła po troszku. Zawsze myślałam, że świat który widzę, jest dla mnie za ciasny, że się w nim nie mieszczę, że muszą istnieć jakieś inne światy, jakaś nadrzeczywistość, tylko trzeba do niej trafić… Zbierałam też różne historie dotyczące fantastycznej części tej książki i części realistycznej. Książka wzięła się też z mojego odkrycia, że są matki, niby takie jak my, ale nie starcza im miłości do dzieci, a w małżeństwie czują się źle. Biorą na siebie rolę i nie są w stanie jej sprostać. Pomysł na część fantastyczą książki przyszedł mi natomiast do głowy po obejrzeniu filmu mojego brata, Jana Strękowskiego, o polskich artystkach lalkarkach. Widok tych lalek mnie poruszył, pomyślałam, że będzie mi to siedziało w głowie dopóki czegoś o tym nie napiszę" - opowiadała autorka. 

Książka, która powstała z tych pomysłów jest zarówno tajemnicza jak i pełna grozy. - Siedząc wygodnie w fotelu czasem lubimy się bać. Ja to mam od dziecka. Zawsze lubiłam tajemnice i niesamowite historie. Kiedy byłam mała spotykałyśmy się z koleżankami, siedziałyśmy przy kaflowym piecu i każda musiała wymyślić taką bajkę, która przerazi słuchających - powiedziała gość Martyny Chuderskiej w audycji "Kulturoteka"

Historia Liliany jest pewną pułapką dla czytającego. - Chciałam pokazać temu dorastającemu czytelnikowi, że literatura to również tajemnica. Że on sam musi sobie "dośpiewać " tę historię. - tłumaczy autorka. - I myślę,że taka literatura, taka proza, jest wstępem do rozumienia poezji, dodała autorka.
Mottem opowieści jest cytat z rapu Taco Hamingwaya: "Nie wierz w nic". 
Ale trudno nie wierzyć w nic. 
Więc gdzie jest Lilana? Czemu nie ma jej na żadnej mapie? I czy w ogóle jest takie miejsce, w którym rodzina może zacząć żyć na nowo? 
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja "Kulturoteka"
Gość: Małgorzata Strękowska-Zaremba
Data emisji: 22.12.2019
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca dzieci
Zobacz także
Czytaj także

Opowiadacz "Słowem namaluje"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 06:00
Jego zdaniem opowiadanie i słuchanie baśni to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu. Powieści poruszają nasze umysły jak również i serca. Tworzą poczucie więzi wewnątrz grupy a wspólne opowiadanie pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości. Rozwinięciem tych słów jest rozmowa w załączonej audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spacer po Operze Wrocławskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 08:00
Tradycje operowe we Wrocławiu sięgają pierwszej połowy XVII stulecia. Już wtedy miasto odwiedzały wędrowne zespoły, zapoznając publiczność z nowinkami teatralnymi i operowymi. W dzisiejszej "Kulturalnej Strefie" zajrzeliśmy do zakamarków wrocławskiej opery.
rozwiń zwiń