Polskie Radio Dzieciom

"Szancer. Wyobraź sobie" wystawa w Muzeum Żydowskim Galicja

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 18:00
Białe konie Królowej Śniegu mają rozwiane grzywy i cwałują w ciemność, a pod ich kopytami błyszczą gwiazdy. Za to Pan Kleks kłania się z okładki książki Jana Brzechwy, uchylając swojego cylindra i pozdrawiając Adasia Niezgódkę.
Jan Szancer - artysta malarz, rysownik w 1931 roku.
Jan Szancer - artysta malarz, rysownik w 1931 roku. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Niektóre z ilustracji na książkowych okładkach szczególnie wpisują się w pamięć i chętnie wraca się do nich po latach. W sposób szczególny dotyczy to prac takiego mistrza, jakim był Jan Marcin Szancer. Na szczególnej wystawie "Szancer. Wyobraź sobie" bogatą spuściznę artystyczną tego plastyka prezentuje właśnie w Krakowie Muzeum Żydowskie Galicja.

Czemu jest to wystawa szczególna? Oto wyobraźmy sobie opowieść o życiu artysty, który nie dość, że ilustrował wiersze Juliana Tuwima i rysunki do "Akademii Pana Kleksa" czy baśni Andersena, to był też autorem scenografii teatralnych, a w czasie powstania warszawskiego projektował powstańcze ulotki. Pisał bajki i felietony. Był scenarzystą, reżyserem, i pierwszym kierownikiem artystycznym Telewizji Polskiej. A ilustracje do ponad 300 książek to tylko część jego artystycznego dorobku. Jak to wszystko zmieścić w jednej wystawie, która w dodatku jest dla dzieci? - To nie jest wystawa monograficzna - mówi w "Kulturotece" kuratorka tej wystawy, Paulina Banasik. - Jest w pełni wyreżyserowana. Wszędzie jest jego "kreska", a wchodząc na wystawę, tak naprawdę wchodzimy do ilustracji Jana Marcina Szancera. Wystawa nas otula i otaczamy się kolorowymi postaciami z jego bajek.

Posłuchaj
58:57 2021_03_07 17_00_21_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 "Szancer. Wyobraź sobie" (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_7.03.2021.

Wejście do świata baśniowego świata jest prostsze, kiedy nad głową pędzi nam lokomotywa z wiersza Tuwima, możemy wejść do tajemniczej szafy, przebrać się za bajkowe postaci stworzyć teatrzyk cieni, i powiesić marzenia na pinokiowym drzewie życzeń! Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o wystawie, która dzieci i dorosłych przenosi w niezwykły świat wyobraźni.

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Paulina Banasik
Data emisji: 14.03.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

Zobacz także
Czytaj także

Najstarszy polski teatr lalek znów otwarty dla widzów

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 08:00
Doczekaliśmy wreszcie miłego czasu, kiedy można znów zasiąść na teatralnej widowni i tak naprawdę - nie on line - podziwiać wystawiane tam spektakle. Dla młodych warszawiaków ten czas jest jeszcze milszy, po kilku latach tułaczki po wielu warszawskich scenach (a nawet po kamienicach)do odnowionej, wyremontowanej przestrzeni najstarszego polskiego teatru lalek przy ulicy Jagiellońskiej, wraca właśnie zespół aktorski teatru Baj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera spektaklu "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:00
Każdy z nas kojarzy baśń Braci Grimm o Wilku i Trzech Świnkach. Spektakl lalkowy pod tytułem "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy" jest autorską wariacją aktorów naszego teatru na temat dalszych losów trzech świnek i wilka. W błyskotliwy i zabawny sposób tytułowe bohaterki opowiadają własne scenariusze tego, co mogło dziać się z wilkiem po jego tajemniczym zniknięciu, korzystając przy tym z klasycznych Baśni braci Grimm: "Wilk i lis", "Czerwony Kapturek" oraz "Wilk i siedem koźlątek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wszystkie Kolory Świata" mówią: masz prawo być sobą! Rozmowa z Joanną Fabicką

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 20:45
Prawo do wychowania w rodzinie, do własnych tajemnic, do własnej tożsamości, do swobody myśli, do szacunku, do godności osobistej… Konwencja Praw Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. jasno określa status prawny małego człowieka: dziecko, choć wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej to jest samodzielnym podmiotem i wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności.
rozwiń zwiń