Polskie Radio Dzieciom

"Brud. Cuchnąca historia higieny". Rozmowa z Piotrem Sochą

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 16:28
Gość audycji "Kulturoteka" książkę, o której była mowa a audycji, zadedykował projektantom i budowniczym sieci wodno - kanalizacyjnych, których praca czyni nasze życie przyjemniejszym, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Ci, którzy sięgnęli po "Brud czyli cuchnącą historię higieny", bez wątpienia są tego samego zdania. Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Sochą - autorem bestsellerowych "Pszczół" i "Drzew", tym razem w roli prawdziwego znawcy obyczajów, odkryć i wynalazków związanych z brudem, higieną i medycyną.
Piotr Socha - autor, gość Polskiego Radia Dzieciom
Piotr Socha - autor, gość Polskiego Radia DzieciomFoto: PR

- Miałem ochotę zrobić książkę o ludziach i to jest taka wędrówka przez różne epoki historyczne, przez różne kraje – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Piotr Socha – Za każdym razem zależy mi, żeby mieć z tej pracy przyjemność, żeby rysować to, co sprawia mi przyjemność i tutaj miałem dużo frajdy, bo robiłem rysunki w różnych stylach, przedstawiałem ludzi w różnych strojach i konwencjach, więc na pewno się nie nudziłem, ale to była długa praca – dodał. Swoje działania ilustrator porównuje raczej do maratonu niż do sprintu, a jego ambicja nie pozwala mu zrobić czegoś na szybko. Książki z jego udziałem są dopracowane w każdym szczególe. Jak zdradził w Kulturotece, podczas pracy słucha muzyki, a także audiobooków.

Posłuchaj
60:02 2023_01_08 17_00_20_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka 8 stycznia godz. 17:00

- Traktuję dzieci bardzo poważnie, bo dzieci to są przyszli dorośli. Żeby dzieci nakłonić do czytania, trzeba pokazać, że dla nas - dla rodziców, dla dziadków czytanie też jest wartością. Dzisiaj książki muszą rywalizować z multimediami, ze smartfonami, z grami komputerowymi. Kiedy ja byłem dzieckiem, książka nie miała takiej konkurencji. Była czymś wyjątkowym i ludzie chętnie czytali, a dzisiaj jest znacznie więcej możliwości spędzania czasu i myślę, że autorzy książek muszą się dzisiaj bardzo starać, żeby tę uwagę dzieci przykuć – zauważył gość Polskiego Radia Dzieciom – Musimy się starać, żeby nasze książki były maksymalnie ciekawe i atrakcyjne. Ja robię książki edukacyjne, ale staram się uczyć i bawić jednocześnie.  

Książki Piotra Sochy, choć dotykają poważnych tematów, są zabawne i przystępne dla najmłodszych. „Brud. Cuchnąca historia higieny” to książka o codzienności zwykłych ludzi wiele lat temu. Już w czasach starożytnych istniała potrzeba dbania o higienę, choć sposoby utrzymywania ciała w czystości znacznie różniły się od dzisiejszych. Więcej o dawnych recepturach na dbanie o siebie, a także o historii związanej zarówno z czystością, jak i brudem w audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Piotr Socha - autor
Data emisji: 8.01.2023.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Czytaj dalej:

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kulturoteka" prosto z Festiwalu Literatury dla Dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 09:15
9. edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci dobiega końca. Już dziś poznamy laureata Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego wręczanej za najlepszą książkę dziecięcą ubiegłego roku. Z tej okazji "Kulturoteka" w wydaniu specjalnym – prosto z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. W programie festiwalu znalazły się liczne spotkania, warsztaty, konferencje, czytanki po zachodzie słońca, a także wydarzenia towarzyszące, jak wystawy plenerowe. 
rozwiń zwiń