Polskie Radio Dzieciom

"Dzikie Łabędzie" - premiera teatralna i warsztaty filmowe "Klatka Po Klatce"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 12:14
"Daleko stąd, tam, dokąd lecą jaskółki, kiedy u nas jest zima, mieszkał król, który miał jedenastu synów i jedną córkę, Elizę" - tak rozpoczyna się jedna z tych baśni Andersena, to których twórcy sięgają najczęściej. Dwanaście łabędzi - historia dwunastu królewiczów i ich siostry Elizy, skrzywdzonych przez złą macochę. Tę piękną opowieść o poświęceniu się dla innych, już niedługo będzie można obejrzeć na scenie krakowskiego teatru Groteska.
Audio
  • "Dzikie łabędzie" i "Klatka po klatce" (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_9.02.2020.
Dzikie łabędzie - Teatr Groteska w Krakowie. Premiera 15.02.2020.
"Dzikie łabędzie" - Teatr Groteska w Krakowie. Premiera 15.02.2020. Foto: Maciej Szymanowicz

Atutami przedstawienia są muzyka i piosenki skomponowanie przez Tomasza Łuca, pełne ekspresji układy choreograficzne oraz malarska scenografia i kostiumy. - Spektakl tworzy się bardzo długo, jest wiele ciężkich prób, od rana do wieczora, trzeba wykonać kilka tysięcy kroków, żeby efekt sceniczny był ciekawy i opowiadał widzom o emocjach na które chcemy zwrócić uwagę - mówił w rozmowie z Polskim Radiem Dzieciom twórca choreografii w spektaklu - Maciej Florek. Nad spektaklem pracował wczytując się w kilkunastostronicowy scenariusz. - Dzikie łabędzie mają różne przygody - latają w burzy, przenoszą Elizę na drugą stronę oceanu. Dzięki takiemu scenariuszowi mam ogromną przestrzeń dla swojej wyobraźni - podkreślał artysta.

W tej opowieści będą i turnieje rycerskie, i wiele wzruszeń. Będą też, jak to w starych baśniach bywa - straszne elementy tej historii, ale przecież w baśniach dobro zawsze zwycięża. W "Kulturotece" zapraszamy więc do krakowskiego teatru na uniwersalną opowieść o triumfie dobra nad złem.

Premiera spektaklu - w sobotę, 15 lutego 2020 r.

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym tego wydarzenia.

W drugiej części audycji autorka podjęła tematykę warsztatów filmowych dla dzieci  "Klatka po Klatce". 

Film animowany jest pasją Alicji Witkowskiej, w tym kierunku skończyła studia, a od pięciu lat prowadzi autorski projekt warsztatów dla dzieci "Klatka po Klatce" - podczas których dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnię. "Mi się nie nudzi, bo robię filmy" - to hasło przewodnie tych spotkań. Wycinają, lepią z plasteliny, a korzystając z techniki piksalacji animują samych siebie i różne przedmioty. O tym co "Klatka…" proponuje warszawskim dzieciom w czasie ferii zimowych opowiedziała prowadząca warsztaty Sofia Nabok - można zgłosić się na tygodniowe intensywne zajęcia, podczas których dzieci pracują nad projektem po sześć godzin dziennie. A jak im się mówi, że w tydzień zrobią film, to siedzą po godzinach, nie chcą przerw w zajęciach, tak są przejęte pracą - opowiadają pomysłodawczynie projektu.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja "Kulturoteka"
Data emisji: 9.02.2020
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo


Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca czas wolny
Zobacz także
Czytaj także

Recytuj z Warszawską Syrenką!

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 10:00
Do tego konkursu od lat przystępują tysiące dzieci. Natomiast do ścisłego finału dostaje się około 200 osób. W tym roku zapewne będzie podobnie. Zatem 43. Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka 2020" czas zacząć!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmawiajmy z naturą. "Słowik i Babka Natura" w lubelskim teatrze Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:46
Babcia Dora mieszka na wsi i wcale nie jest zwyczajną Babcią – rozmawia z Matką Naturą, roślinami i zwierzętami, zna mnóstwo baśni, a jej mąż - Dziadek - jest zapalonym pszczelarzem. Ale kiedy Dziadek umiera, gospodarstwo trzeba sprzedać, a Babcia przeprowadza się do rodziny w mieście. W audycji "Kulturoteka" relacja z premiery sztuki "Słowik i Babka Natura".
rozwiń zwiń