Polskie Radio Dzieciom

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 17:50
Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
Nowe słuchowiska na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom
Nowe słuchowiska na antenie całodobowego Polskiego Radia DzieciomFoto: Pixabay

- W historiach które dzieci  czytają język jest już odległy, mało zrozumiały, a bohater jest bohaterem bez właściwości - po prostu był. - przekonywał gość "Kulturoteki".   a mają takiego bohatera trochę bez właściwości - takiego kogoś , o kim nic nie wiemy - poza tym, że nazywa się Janek. A tymczasem  współcześnie dzieci potrzebują w baśniach wyrazistego bohatera,  trochę psychologii - przekonywała w audycji autorka "Bajarza…".
Czy da się przekonać dzieci do  starodawnych baśni? Jak  to zrobić i po co?

Posłuchaj
58:40 2021_10_24 17_00_30_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka 24 października godz. 17:00

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Zuzanna Orlińska
Data emisji: 24.10.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Czy na pewno rozumiemy nasze dzieci? O "Smakach Dzieciństwa" opowiada Mirosława Kątna

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 07:56
Wspólne rodzinne wyjazdy, mnóstwo przygód, pozytywne zdarzenia, które kształtują nas na całe życie...nie każdy z nas miał takie dzieciństwo. O tych innych - trudnych - barwach i smakach dzieciństwa, Mirosława Kątna - psycholog, współtwórczyni Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także  pełnomocnik rządu do spraw dzieci w Kancelarii Premiera RP - opowiada w swojej książce "Smaki dzieciństwa". Książka jest zapisem dramatycznych historii które dotykają młodych ludzi, krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych". Rozmowa z Barbarą Gawryluk - współautorką książki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 10:00
"Być może słyszeliście kiedyś o Morskim Oku, Kasprowym Wierchu albo Giewoncie. Wszystkie te tajemniczo brzmiące nazwy łączą się z jednym miejscem: Tatrami". Tak zaczyna się pierwsza książka dla dzieci o najsłynniejszych polskich górach. W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom, na wyprawę do miejsca, które zachwyca tajemnicami zabrała nas współautorka książki "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" Barbara Gawryluk. Rozmawiała z nią Martyna Chuderska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Feluś i Gucio idą do przedszkola" - rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 11:43
Przedszkole to dla maluchów odkrywanie wielkiego świata. W "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom zapraszamy do rozmowy na temat serii książek o rezolutnym przedszkolaku Felku i jego śmiesznej przytulance Guciu. Z Katarzyną Kozłowską, autorką książki rozmawiała Martyna Chuderska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Migane Wiersze". Nauczmy się świata ciszy - rozmowa z Olgą Bończyk

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 13:51
Czy poezję dla dzieci można atrakcyjnie przedstawić używając gestów i mimiki, systemem znaków umownych, tak,  żeby poznały je osoby głuche? Tego zadania po raz kolejny podjęli się twórcy projektu "Migane wiersze", który w tym roku ma swoją drugą odsłonę. Wybitni aktorzy między innymi Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Anna Dymna, Jarosław Boberek użyczyli swoich głosów czytając poezję na głos, a wiersze na język migowy tłumaczyła Marta Abramczyk.
rozwiń zwiń