Polskie Radio Dzieciom

"Henio i Cztery Struny”. Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 08:00
W kwietniu br. swoją premierę miała książka "Henio i Cztery Struny" autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. W tej serii ukazały się już takie tytuły jak "Impro-Frycek", "Ignacy Jan i Jego Plan" i "Tatulczyk Moniuszko". Każda z książeczek opisuje losy słynnych kompozytorów. Jacy byli w dzieciństwie? Rozmowa z autorką całej serii, Kasią Huzar-Czub w audycji "Kulturoteka" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom.
Henio i cztery struny. Okładka książki
"Henio i cztery struny". Okładka książkiFoto: mat. pras.

Tytułowym bohaterem książki "Henio i Cztery Struny" jest Henryk Wieniawski, wybitny polski skrzypek i kompozytor. O jego geniuszu, a także o znaczących faktach z jego życia można przeczytać w napisanej w sposób poetycki biografii autorstwa Katarzyny Huzar-Czub pokazującej, jak mały Henio stał się wirtuozem skrzypiec, o którym usłyszał cały świat. 

Posłuchaj
59:01 2022_04_17 17_00_06_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 "Henio i Cztery Struny”. Wyjątkowa biografia Henryka Wieniawskiego

 

"Przy każdej książce najpierw czytam najwięcej, jak się da, czyli sięgam do przeróżnych źródeł, staram się za każdym razem dowiedzieć jak najwięcej o każdym z kompozytorów" – wyjaśnia Kasia HuzarCzub. Później przychodzi czas na znalezienie klucza do dziecięcych serc. W sylwetkach kompozytorów autorka szuka takiej cechy, która pozwoli odróżnić go od wszystkich innych. U Ignacego Jana znalazła upór i wytrwałość, u Frycka talent komediowy, dla Moniuszki na pierwszym miejscu zawsze była rodzina. U Henia najtrudniej było znaleźć klucz – to on okazał się największym gagatkiem. 

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Czytaj dalej:

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Katarzyna Huzar-Czub - pisarka
Data emisji: 17.04.2022
Godzina emisji: 17:00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.


Zobacz także
Czytaj także

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 17:50
Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 18:54
Morfeusz, bracia Piksele, Poziomka, Bronka, Lola, Komandos, a także Loretta i Ludwik Psota to członkowie cieszyńskiej Kociej Szajki. Seria kocich kryminałów autorstwa Agaty Romaniuk doczekała się czterech części: "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia",  "Kocia Szajka i napad na moście" oraz "Kocia Szajka i duchy w teatrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt "Ja Europejczyk" i książka "Ostatnie drzewo"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 18:40
Głównymi bohaterami książki "Ostatnie drzewo" są młodzi miłośnicy przyrody - Nadir i Selina. W tej historii stają się świadkami sytuacji, w której zapatrzeni w złoto i drogie kamienie mieszkańcy wycinają wszystkie okoliczne drzewa. Tętniąca dotychczas życiem okolicy w mgnieniu oka stała się pustynią. Kiedy mieszkańcy miasta zobaczyli, do czego doprowadziły ich działania, postanowili naprawić wyrządzone szkody. Jaki wpływ na decyzje dorosłych mają Nadir i Selina?
rozwiń zwiń