Polskie Radio Dzieciom

Mongolia i jej bezkresne przestrzenie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 10:00
Dziś powędrujemy przez bezkresne przestrzenie w samym środku Azji. Zajmuje je Mongolia, wielki kraj wciśnięty między dwa mocarstwa. Od północy graniczy z Rosją, a od wschodu, zachodu i południa z Chinami.
Audio
  • Posłuchaj opowieści o kurdyjskich obyczajach i języku. (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Historia ludu mongolskiego sięga daleko w głąb wieków. Ostatnie wykopaliska archeologiczne potwierdzają, że człowiek zamieszkiwał obszary dzisiejszej Mongolii już pół miliona lat temu. Mongołowie od zawsze prowadzili koczowniczy, czyli wędrowny tryb życia.

Aby móc wypasać stada owiec, kóz, wielbłądów, a przede wszystkim koni, w poszukiwaniu dobrych pastwisk i wody mongolscy pasterze przemierzają ogromne odległości, przenosząc się wraz z całym dobytkiem nawet kilka razy w roku.

Z Mongolii wywodzi się jeden z największych wodzów w histroi ludzkości. W XII w. zdołał zjednoczyć mongolskie ludy i poprowadzić olbrzymie wojsko na wytrzymałych niewielkich koniach na podbój rozległych rejonów Azji. Został obwołany Czengis - chanem czyli  Królem Świata ponieważ stworzył największe imperium w historii ludzkości.

Mimo upadku tego mocarstwa  Mongolia jako odrębne państwo przetrwała do naszych czasów. Wpływy dawnych wierzeń i szamanizmu są obecne w tradycji i obyczajach mongolskich po dziś dzień, tworząc niezwykłą mozaikę kulturalną. Zapraszam do magicznego świata baśni z bezkresnych stepów środkowej Azji.

Audycję prowadzi Anna Wójcikiewicz.

Audycja „Opowieści ludów świata” w Polskim Radiu Dzieciom w każdą sobotę od 9.00 do 10.00.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Opowieści ludów świata o tropikalnych rejonach Ameryki Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 15:10
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archipelag Maluki i wyspa Riukiu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 10:00
Dziś poznamy kolejne malownicze, pełne tajemnic wyspy i archipelagi południowo - zachodniego Pacyfiku, groźnego rejonu zwanego Pierścieniem ognia, gdzie ziemia wstrząsana jest wybuchami wulkanów, a szalejące tajfuny uczą mieszkańców sztuki przetrwania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamczatka i Kuryle

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 10:00
Dziś odwiedzimy północne krańce pacyficznego pierścienia ognia czyli, Morze Ochockie i wyspy: od japońskiego Hokkaido i należących do Rosji: Sachalina i Kuryli, aż po rosyjski półwysep Kamczatkę.
rozwiń zwiń