Polskie Radio Dzieciom

Najwyższe szczyty Sudetów i ich legendy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 15:20
Sudety to najważniejszy, obok Karpat, łańcuch górski na terenie Polski. Piętrzą się na południowym-zachodzie. Przez ich grzbiety przebiega granica z Czechami, dla których Sudety są najwyższymi górami. Składają się z wielu różnicowanych pasm.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Trzy najwyższe pasma górskie zwane są Sudetami Wysokimi. To Karkonosze, Wysoki Jesionik i Masyw Śnieżnika. Mieszkańcy Sudetów, a w zasadzie także całego Dolnego Śląska, nie charakteryzuje się jakąś specjalną odrębnością czy folklorem. W wyniku zmiany granic Polski po II Wojnie Światowej cała ludność pochodzi z różnych rejonów Polski, i Kresów Wschodnich. Jednak wciąż żywe są legendy i podania z pradawnych czasów kiedy rejon ten zamieszkiwali Słowianie i ich potomkowie.

Zapraszam was na wędrówkę po Sudetach. 
Anna Wójcikiewicz.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 05.09.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo

Zobacz więcej na temat: podróże geografia
Zobacz także
Czytaj także

Wulkany Ziemi. Pradawne legendy andyjskich wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:00
W bajkowej i pełnej pradawnych legend wędrówce, podążamy szlakiem największych wulkanów na Ziemi. Ostatnio przemierzyliśmy najbardziej aktywnie sejsmicznie obszary naszej planety czyli Pacyficzny Pierścień Ognia. Ciągnie się on wzdłuż wszystkich kontynentów na Oceanie Spokojnym. To tam skupiona jest największa liczba wulkanów, a większość wysp ma pochodzenie wulkaniczne. Dzieje się tak ponieważ dno Pacyfiku leży na największej płycie tektonicznej Ziemi zwanej pacyficzną, która nieustannie porusza się i trze o inne otaczające ją płyty powierzchni kuli ziemskiej. Co powodują te ruchy? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe i najszybsze zwierzęta świata

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:00
Kontynent afrykański może pochwalić się niezwykłym bogactwem zwierząt. Zamieszkują go  m. in. tak egzotyczne zwierzęta, jak lwy, słonie, nosorożce, gepardy, hieny i lamparty. Podczas swojej wyprawy Szymon Radzimierski miał okazję poznać wiele z nich. Które zwierzęta afrykańskie zrobiły na nim największe wrażenie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Machu Picchu. Zjawiskowe miasto Inków

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 16:45
Tajemnicze miejsce Machu Picchu było jednym z celów podróży Szymona Radzimierskiego. Znajduje się ono w Peru na wysokości ok. 2,5 tys. kilometrów nad poziomem morza, wysoko w górach i jednocześnie w dżungli. Właśnie to zrobiło na młodym podróżniku ogromne wrażenie. Ale to nie koniec zachwytów nad tym tajemniczym miejscem.
rozwiń zwiń