Polskie Radio Dzieciom

Sekrety Wigierskiego Parku Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 18:35
Ekspedycja małych odkrywców podjęła wyzwanie, aby w 23 miesiące odkryć 23 polskie parki narodowe. Podczas rodzinnej wyprawy z mikrofonem ekipa wyprawowa nabrała wiatru w żagle i ruszyła odkrywać Wigierski Park Narodowy, dziką krainę wysuniętą na północny wschód Polski. Był to drugi, po Słowińskim Parku Narodowym punkt na mapie rodzinnych wypraw. Podczas wędrówki nie zabrakło informacji o tym jak powstało jezioro Wigierskie, skąd wzięła się jego nazwa oraz czym są tak zwane suchary i jak nazywa się śpiew żurawi, które zamieszkują jego tereny. Zapraszamy!
Dzika Odyseja w Wigierskim Parku Narodowym
Dzika Odyseja w Wigierskim Parku Narodowym Foto: Krystian Tyrański

Wigierski Park Narodowy został utworzony w 1989 roku. Zgodnie z informacją podaną na oficjalnej stronie parku zajmuje on 15 085 ha powierzchni, w tym 61 % to lasy, 19 % wody, 21 % tereny rolnicze i inne. Park ten zamieszkiwany jest przez ponad 4500 gatunków bezkręgowców, 31 gatunków ryb, co najmniej 5 rodzimych gatunków gadów i 12 gatunków płazów.

Podczas drugiej rodzinnej z mikrofonem, która odbyła się 23 marca 2024 roku, nie zabrakło rozmów z dyrektorem Wigierskiego Parku Narodowego Tomaszem Huszczą, który opowiedział o tym jak powstało jezioro Wigierskie i skąd wzięła się jego nazwa. - Jezioro Wigry jest przykładem działania lodowca, a jak sama nazwa wskazuje vingrús z języka litewskiego oznacza urozmaicony. Odnosi się to nie tylko do urozmaiconej linii brzegowej, która jest przebogata, ale i do charakteru jeziora - opowiedział dyrektor podczas spotkania z odkrywcami. Następnie wszyscy wyruszyli na wyprawę terenową z panią Joanną Adamczewską z Muzeum Wigier.


Dzika Odyseja w Wigierskim Parku Narodowym Dzika Odyseja w Wigierskim Parku Narodowym

Jak przypomniał w audycji Krystian Tyrański, kierownik tego przygodowego wyzwania, Wigierski Park to dzika kraina wysunięta na północny wschód Polski. A szczegółowo i odkrywczo opowiedzieli o całym wyzwaniu korespondenci Polskiego Radia Dzieciom Marta Powałowska i Franek - mały reporter Polskiego Radia Dzieciom.

Dzika Odyseja w Wigierskim Parku Narodowym Dzika Odyseja w Wigierskim Parku Narodowym

Nowa dzika przygoda z 23 polskimi Parkami Narodowym

Audycję przygotował i prowadził Krystian Tyrański.

Data emisji: 30.03.2024

Godzina emisji: 17:00

 "Mali strażnicy dzikiego królestwa" w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o godz. 17.00.

* * *

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Dzika Odyseja - Radiowa Ekspedycja Odkrywców. 23 PN w 23 miesiące?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 22:47
Podczas pierwszego spotkania rozmawialiśmy o czekającej nas dzikiej przygodzie związanej polskimi Parkami Narodowymi. Zastanawialiśmy się nad tym, czy ekspedycja zwiedzenia 23 polskich Parków Narodowych w 23 miesiące jest możliwa oraz jak się do niej przygotować. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2024 19:35
- Najbardziej znanym elementem Słowińskiego Parku Narodowego są wydmy. Niedaleko Muzeum znajdują się Wydmy Czołpińskie, są też tzw. Sowie Góry, a najbardziej znane, największe, znajdują się w okolicach Łeby - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Maria Machura ze Słowińskiego Parku Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od epoki lodowcowej po podróże batyskafem, czyli z wizytą w Muzeum Wigier

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2024 19:35
Dzisiaj udamy się do Muzeum Wigier, by przyjrzeć się historii miejsca, które jest nazywane wodnym parkiem narodowym. Naszym przewodnikiem jest Jacek Adamczewski z działu edukacji Wigierskiego Park Narodowego.
rozwiń zwiń