Polskie Radio Dzieciom

Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki. Wystawa w Muzeum Historii Katowic

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 10:00
Muzeum Historii Katowic znajduje się w centrum Katowic przy ulicy Szafranka 9. Siedziba mieści się w starej mieszczańskiej kamienicy. Muzeum posiada liczne oddziały na terenie Katowic, między innymi Dział Etnologii Miasta, Dział Teatralno-Filmowy oraz Dział Grafiki. Co więcej, Muzeum Historii Katowic można zwiedzać także on-line.
Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki. Wystawa w Muzeum Historii Katowic
Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki. Wystawa w Muzeum Historii Katowic Foto: mat. pras.

Oprócz dwóch wystaw stałych w Muzeum Historii Katowic jest też miejsce na wystawy czasowe. Obecnie w ich ramach można obejrzeć wystawę "Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki". Więcej o niej opowiedziały w audycji "Kulturalna Strefa" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, koordynatorki wystawy – Magdalena Toboła-Feliks i Agnieszka Fedorow-Stępień.

Projekt Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki" ma na celu ukazanie kulturowoantropologicznej wizji kobiety owianej mitem czarownicy. Kobiety znajdujące się zdecydowanie bliżej natury niż mężczyźni budziły wśród naszych przodków niepokój. Autorki wystawy starały się przedstawić je przez pryzmat zwykłych osób oraz mentalności i wierzeń tamtej epoki. Samo czarownictwo jest odbiciem lęków, rozterek i obaw ówczesnego społeczeństwa.  

Posłuchaj
58:41 2022_02_20 21_00_01_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki. Wystawa w Muzeum Historii Katowic Kulturalna Strefa 20 lutego godz. 21:00

 

Już na samym początku zwiedzającym towarzyszy zapach ziół, których czarownice używały do swoich praktyk magicznych. Są również zioła, za pomocą których ludzie bronili się przed rzuceniem uroku przez czarownice. Wystawie towarzyszy publikacja uzupełniająca treść wystawy. Książka jest dostępna nie tylko przy muzeum. Nabyć ją można również drogą internetową. 

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 20.02.2022.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Magdalena Toboła-Feliks i Agnieszka Fedorow-Stępień – kuratorki wystawy w Muzeum Historii Katowic
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Czytaj więcej:

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"Migane Wiersze". Nauczmy się świata ciszy - rozmowa z Olgą Bończyk

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 13:51
Czy poezję dla dzieci można atrakcyjnie przedstawić używając gestów i mimiki, systemem znaków umownych, tak,  żeby poznały je osoby głuche? Tego zadania po raz kolejny podjęli się twórcy projektu "Migane wiersze", który w tym roku ma swoją drugą odsłonę. Wybitni aktorzy między innymi Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Anna Dymna, Jarosław Boberek użyczyli swoich głosów czytając poezję na głos, a wiersze na język migowy tłumaczyła Marta Abramczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Kulturalnej strefie" wizyta w Zaułku Animacji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 18:29
W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieliśmy słuchaczom o miejscu, które zrodziło się z miłości do teatru i potrzeby spotkania z drugim człowiekiem. W Zaułku Animacji w Lanckoronie, znaleźć można unikatowe, rzadko spotykane formy teatru plastycznego, powstają tu też spektakle i projekty, które inspirują do zainteresowania się sztuką i twórczego myślenia. Nad wszystkim czuwa Krzysztof Falkowski - aktor, reżyser, twórca Teatru Falkoshow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs "Świat przyjazny dziecku". Rozmowa z członkinią kapituły Aleksandrą Piotrkowską

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 10:00
Liczba dostępnych na rynku produktów przeznaczonych dla młodych jest ogromna. Często jesteśmy zalewani informacjami i nie potrafimy do końca określić, co jest najlepsze dla naszych dzieci. Z pomocą przychodzi konkurs "Świat przyjazny dziecku", którego podstawowym celem jest promocja najwyższej jakości produktów i pomoc w wyborze książek, gier, zabawek, przyborów szkolnych, multimediów oraz miejsc i inicjatyw dla dzieci.
rozwiń zwiń